Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Bilgi Üniversitesi Panelinde Beypazarı Kurusu

09.05.2010


Türkiyede Coğrafi İşaretleme Panelinde Beypazarı Kurusu Standlarda Sergilendi.Türkiye`nin lezzet hazinelerine sahip çıkmayı misyon edinen Mutfak Dostları Derneği, aylardır uluslararası bir panelin hazırlığı içindeydi.
‘’Türkiye`de Coğrafi İşaretleme Sistemi’’ konulu panelin ilki, 2006 yılında yapıldı. İkincisi 17 Nisan`da Bilgi Üniversitesi Silahtarağa kampüsünde oldu ve yoğun ilgi gördü. Beypazarı kurusu ufak standlarda sergilendi, tadımlar yapıldı. Panele ilgi büyük oldu.

Coğrafi işaretleme sistemi nedir? Kısaca tanımlarsak: Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir. Patent Enstitüsüne göre ‘menşe’ veya ‘mahreç’ olarak iki şekilde değerlendirilir. Bu değerlendirme, Türkiye`nin tarım ürünlerinin, gastronomik zenginliklerinin özgün niteliklerinin korunması, üretilecekleri coğrafyanın sınırlarının ve kalite kriterlerinin belirlenmesi, bu suretle yerel lezzetlerin, artizan üretimin korunmasını sağlıyor. Ayrıca üreticiye katma değer ve rekabet avantajları getiriyor.

ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYON

Panel için, yurt dışından sistemi çok iyi tanıyan konuşmacılar davet edildi. Böylece uluslararası düzeyde başarılı bir organizasyon gerçekleştirildi. Yıllardır, bize özgün lezzetlerin başka milletler tarafından sahiplendiğini duyarız. Beyaz peynirimizin ‘Feta’ adıyla Yunanistan tarafından coğrafi işaretleme yoluyla tescil edilmesi buna bir örnek. Panele katılan konuşmacılar, Fransa Montpellier Üniversitesi Yüksek Tarım Araştırmaları Direktörü Brezilya Tarım Bakanlığı danışmanı Prof. J. L. Rastoin, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi`nden Prof. Yavuz Tekelioğlu, Türk Patent Enstitüsü Marka Uzmanı Gonca Ilıcalı idi.

Rastoin, özellikle Türkiye`nin büyük bir bioçeşitliliğe sahip olduğunu, bu zenginliğin korunması değerlendirilmesi, üreticilerin ve kamuoyunun bilinçlendirilmesinin gerekli-liğine değindi. ‘’Bunun için daha çok çalışma yapılmalı, Türkiye`nin sesi coğrafi işaretleme, konusunda daha gür çıkmalıdır’’ dedi.

Prof. Tekelioğlu ve Gonca Ilıcalı, Türkiye`deki halihazır duruma değindiler. Şu anda taslak olarak bekleyen ‘’Coğrafi İşaretlerin ve Geleneksel Özellikli Ürün Adlarının Korunması’’ hakkındaki kanun tasarısının bir an önce Meclis`ten geçmesinin ülkemizin tarımsal gıda üreticilerinin geleceğini garanti altına alacağını belirttiler.

GÖNÜLLÜ KORUYUCU

Yayınlanan programa göre, üçüncü konuşmacı olarak Anne Richard açıklanmıştı. Anne Richard, halen INAO (Fransa Köken Adlandırmaları Ulusal Enstitüsü) nde. Fransa`daki Coğrafi İşaretli Süt Ürünlerinin tümünden sorumlu olarak görev yapmaktadır. Uluslararası sivil toplum örgütü OriGin`in kuruluşuna katılmıştır. Ancak yanardağ külleri sebebiyle Türkiye`ye geleceği uçak seferi iptal edilince panele katılımı mümkün olmadı. Esasında, ülkemizde fazla tanınmayan, fakat coğrafi işaretlemenin gönüllü koruyucu ve takipçisi olan OriGin adlı kuruluşu Türk üreticilere tanıtmak üzere davet edilmişti. Gelecek sefere bırakıldı. Yaptığım araştırmada, böylesine faydalı bir kuruluşun Türkiye`de fazla tanınmadığını ve bizden sadece bir üyesinin olduğunu gördüm. Hayretim hemen takdire döndü. Erzincan Sanayi ve Ticaret Odası, 2003`den beri tulum peyniri ve bakır el sanatlarının coğrafi işareti ile kuruluşa üye konuşmacıları müteakip, soru ve cevapların yer verildiği bölümle panel sona erdi.

ÜRÜNLER SERGİLENDİ

Daha sonra, dinleyiciler çoğunun coğrafi işareti belirlenmiş, patenti alınmış yerel gıda ürünlerinin sergilendiği salona davet edildiler. Aydın inciri, Malatya kayısısı, Pervari balı, Erzurum civil peyniri, Erzincan tulum peyniri, Ayvalık zeytinyağları, Gemlik zeytini, Gaziantep baklavası, fıstığı, Kars gravyeri, Kastamonu eğşisi, Beypazarı kurusu ufak standlarda sergilendi, tadımlar yapıldı. Panele ilgi büyük oldu. Memnuniyetle söylemek istiyorum.

Dernek bu konudaki çalışmalarına devam ederek, gelecek yıl daha kapsamlı, daha fazla kişiye ulaşabilecek düzeyde yeni bir panel düzenleme kararı alındı.


Bu haber 1131 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri