Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Hıdrellez Kutlamaları Gerçekleşti

06.05.2010


Kadın Hareketi Derneğinin Organize Ettiiği Hıdrellez Şenliği Beypazarında kutlandı.Beypazarı Belediyesi'nin desteği ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Öğrenci Topluluğu'nun katılımıyla Hıdrellez kutlamaları, 6 Mayıs Perşembe günü Beypazarı'nda gerçekleşti.
Kadın Hareketi Derneğinin Organize Ettiği Gelenekten Geleceğe Hıdırellez Şenliklerinin bu seneki adresi Beypazarı oldu.
Beypazarı Belediyesinin desteği ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Öğrenci Topluluğunun katılımlarıyla gerçekleşen etkinlik bugün çarşının gezilmesi ve öğle yemeği ile başladı. Saat 15.00 te şenlik alanı olarak belirlenen Dostlar Tesislerine geçildi. Kadın Hareketi Derneği'nin sabah Ankara'dan hareket etmesiyle ve ilçe turu sonrasında başlayan şenlik Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp’in de katılımıyla İnözü Vadisi Dostlar Tesisi'nde bütün gün devam etti.
İnözü Vadisi’nde yenen Hıdrellez yemeği ardından Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz ÖZALP konuşmasında, geleneklerimizi yaşatmanın öneminden ve hıdrellez kutlamalarının bu yıl Kadın Hareketi Derneğinin ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Öğrenci Topluluğu'nun katılımıyla Beypazarı’ nda gerçekleşmesinden çok memnun olduğunu dile getirdi. Özalp "Bu anlamlı ve güzel günde Hıdırellez Bayramını Beypazarı'nda kutladığınız için şahsım ve Beypazarı'lılar adına hepinize teşekkür ederim hoşgeldiniz. Kışın bitimi, yazın başlangıcı olan ve artık ağaçların uyanmaya başladığı, kuşların ötmeye başladığı bu güzel günde, inşallah 2010 yılı hepimiz için huzurlu hayırlı bir yıl olur. Beypazarı'nda düzenlemiş olduğunuz şenlikten dolayı hepinize tekrar teşekkür eder, Hıdırellez Bayramınızı kutlar sağlıklı ve mutlu günler dilerim" dedi.
Ardından Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Elif Loğoğlu ve Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Öğrenci Topluluğu adına Yrd. Doç. Dr. Dilek Türkyılmaz günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yaptı. Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Elif Loğoğlu "Bugün burada Hıdırellezi hep birlikte kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Biz, Kadın Hareketi Derneği olarak burada bu şenliği düzenleyebilme imkanı bulmaktan dolayı sayın başkanımıza teşekkür ediyoruz. Beypazarı biliyoruzki Türk Kültürüne beşik olmuş, Türk kültürünü yaşatan, Türk kültürünü toplumun diğer kesimlerine gösteren ve onlara bunu yaşatan bir ilçemiz. Ankara'ya çok yakın bir ilçemiz. Bu sebeple hem turistik olması hem gelen insanların burada daha çok birşeyleri paylaşabilmesi amacıyla bizde Beypazarı'nda Hıdırellezi kutlamayı, Hıdırellez şenlikleri yapmayı uygun bulduk ve bugün buradayız. Birazda kısaca derneğimden bahsetmek istiyorum. Kadın Hareketi Derneği kadın erkek ayırımı yapan ya da toplumda kadın ayrıştırması yapmak amacında olan bir dernek değil. Bizim amacımız kadınla erkeğin bir kuşun iki kanadı gibi olduğunun anlaşılması, hem kadının hem erkeğin hem sorumlulukları hem de bunun yanısıra hakları olduğunun bilinmesi anlaşılmasıdır. Tabiki erkekten yada kadından rahatsız değiliz. Biz ikisinin bir arada, özellikle Türk aile yapısı içinde huzurlu, sağlıklı, geleceğe güvenle bakan nesiller de yetiştirerek geleceğe güvenle bakmasını istiyoruz Türk toplumunun. Bütün amacımız bu, bütün gayemiz bu. Bu imkanı bize verdiği için başta Sayın Belediye Başkanımız Cengiz Özalp’e teşekkür ediyorum.
Bugün Hıdırellez dolayısı ile karada Hızır, denizde İlyas'ın darda kalana yardım ettiği biliniyor. Hızır ve İlyas'ın hepimizin evlerine uğraması, bolluk bereket getirmesi dileği ile" dedi.
Şenlik ateşinin yakılmasıyla başlayan şenlikte çok çeşitli oyun yer aldı. Yumurta tokuşturma yarışması ve ödül töreni, dalya, seksek, beş taş, çember çevirme, topaç, ip atlama, salıncakta sallanma, tahterevalli (gıncırık) gibi geleneksel oyunların oynandığı şenlik çok hareketli geçti. Beygem folklor ekibinin gösterileri de oyunların ardından şenlikte yer aldı.
Günün sonunda Türk Halk Müziği sanatçısı Yrd. Doç. Dr. Armağan Elçi'nin şenliğe katılanlar onuruna açık hava konseri vermesiyle Hıdrellez şenliği sonlandı.

Bu haber 1223 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri