Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

İzzet Ozan; Af çıkmazsa adalet yerini buldu.

27.04.2010


Bilge Köyünde katledilen 44 kişi arasındaki genç imam Hacı Kazım Ozanın babası İzzet Ozan Af çıkmazsa adalet yerini buldu dedi.Bilge Köyü'nde katledilen 44 kişi arasındaki genç imamın babası: 'Af çıkmazsa adalet yerini buldu' dedi.
 
MARDİN'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde geçen yıl 4 Mayıs akşamı nişan yapılan evde köy halkına namaz kıldırdığı sırada düzenlenen saldırıda 7'si çocuk 43 kişiyle birlikte can veren imam Hacı Kazım Ozan'ın Beypazarı'nda oturan babası İzzet Ozan, sanıklara verilen cezalarla biraz olsun rahatladığını söyledi.
İzzet Ozan, ''Yeni bir af çıkmaması halinde adalet büyük ölçüde yerini buldu'' dedi.
Mazıdağ'a 40 kilometre uzaklıktaki Bilge Köyü'nde geçen yıl 4 Mayıs akşamı meydana gelen olayda, köyün eski muhtarı Cemil Çelebi'nin 25 yaşındaki kızı Sevgi Çelebi ile 27 yaşındaki Habip Arı'nın nişan töreninin yapıldığı eve düzenlenen baskında, 7'si çocuk, biri hamile 17 kadın ve köy imamı 24 yaşındaki Hacı Kazım Ozan'ın da aralarında bulunduğu toplam 44 kişi öldürülürken, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı. Saldırıdan, olay anında evde bulunan 7 kişi ise yara almadan kurtuldu. 44 kişinin öldürüldüğü bu katliamla ilgili 8'i tutuklu 13 sanığın yargılanması ise dün Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı. Aralarında katliamın planlayıcısı 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi'nin de bulunduğu tutuklu 6 sanığa 44'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. 14 yaşındaki oğlu M.Ş.C.'ye 44'er kez 15'er yıl, evinde el bombası bulunan Ahmet Çelebi'ye 15 yıl hapis cezası verildi. 1 tutuksuz sanığa verilen 6 ay hapis cezası ertelendi, diğer 4 tutuksuz sanık beraat etti.
Beypazarı Müftülüğü'nde işçi olarak çalışan 52 yaşındaki İzzet Ozan, dünkü kararın bu cezaların acısını biraz olsun hafiflettiğini söyledi. Her Türk vatandaşı gibi Kürt halkı ile hiçbir sorunlarının bulunmadığını, onlarla sevgi köprüsü kurulmasından yana olduklarını belirten İzzet Ozan, bu olayların unutulup, bir daha yaşanmaması için her yıl oğlunun görev yaptığı yerde buluşacaklarını söyledi.
Katledilen 43 kişi ile birilkte, oğlunun da geri gelmeyeceğini belirten İzzet Ozan, bundan sonra bir affa kesinlikle karşı olduğunu belirtirken, ''Başka canların yanmaması için onlara idam cezası verilmesini isterdim. Evladım geri gelmeyecek, ancak idam cezası olmadığı için verilen ceza vicdanları rahatlatmıştır. Af yetkisi canı yananlarda olmalı. Bu olayı tezgahlayanlar ceza almadı, ancak gerçekleştirenler aldı. Yeni bir af çıkmazsa büyük ölçüde adalet yerini buldu'' dedi.
Af olayına kesinilkle karşı olduğunu yineleyen ve 3'ü kız çocuğu olan ve tek oğlunu katliama şehit verdiğini belirten acılı baba İzzet Ozan, şöyle devam etti: ''Biz bu afları çok gördük. Af olayı anne ve baba olarak bizlere sorulmalı. Ceza alanlardan birisi cezaevine götürülürken 'Yaşasın kötülük' diye bağırıyor. Demek ki bir süre sonra af olayının gündeme gelip, hapisten çıkacağını biliyor. Burada mağdur olan biziz. Benim çocuğumu öldürüyorlar. Birileri çıkıyor, beni temsil edenler af çıkarıyor. O noktada beni temsil edemezler, hakkı gaspedilen, çocuğu kaybedilen bizleriz. Af olayı bizlere sorulmalı, edilecekse de biz edelim. Bu katliamı gerçekleştirenler idam edilmeliydi. Ancak idam olayı olmadığı için verilen ceza içimize su serpmiştir. Bir daha af çıkmamak kaydıyla içimiz rahatladı. Bu işlerde bir daha kimsenin canının yanmaması için idam kalkmamalıydı.''
Baba Ozan, Türkiye Diyanet Vakfı'na bağlı Beypazarı Müftülüğü'nde asgari ücretle işçi olarak çalıştığını hatırlatırken, ''Bağ-Kur'luydum. Ancak emekliliğime 4 yılım kalmıştı, burada tamamlalayacağımı söylediler'' dedi.
 
Tek oğlunu kaybetmenin acısını içine gömdüğünü belirten anne Neriman Ozan ise ''15 Ocak 2009 tarihinde oradaki çalışma süresi dolan oğluma tayinini istemesini söyledik. Ancak Bilge Köyü'nü çok sevdiği için istemedi. Bir süre sonra da cenazesi geldi. Oğlumun da aralarında bulunduğu 44 kişiyi katledenlerin cezaevinden ölene kadar çıkarılmamasını istiyorum'' dedi. Neriman ozan oğlum orada o insanlara kur'an öğretti, sevgiyi öğretti, saygıyı öğretti, kardeşliği öğretti. İster imam deyin, ister çocuk, ister insan. Oğlum bu ölümü hak etmemişti. Ama biz bu olayın Allah'dan geldiğine inandık ve oturduk. Elimiz kolumuz bağlı kaldı. Oğlum sevgi doluydu. Gereğinin yapılmasını devlete bıraktık'' dedi.

Bu haber 1272 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri