Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

KIBRISCIK KARAGÖL FESTİVALİ

09.06.2003


FESTİVALE BAYRAM MERAL ve YILMAZ ATEŞ KATILDI.FESTİVAL CHP NİN YEREL SEÇİM POLİTİKASINA DÖNÜŞTÜ. BAYRAM MERAL ve YILMAZ ATEŞ AKŞAM BEYPAZAR'INDA KONAKLADI SABAH KARAGÖL FESTİVALİNE GELDİLER
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu yıl 13.ncüsü kutlanan Karagöl Şenliklerine bu yıl siyasiler akın etti. 01 Haziran 2003 Pazar günü Kıbrıscık Karagöl'de düzenlenen Festival'e geçmiş yıllarda olduğu gibi halkın yoğun katılımı bu yıl yoğun değildi,  ancak Devlet erkanı ve yetkililer ile siyasiler bu festivalde hazır bulundular.
 T.B.M.M. Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş,  Festivale CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral, Ak Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, CHP Kocaeli Milletvekili Salih Gün, T.B.M.M. Katip Üyesi CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Özyurt, CHP MKYK üyesi ve Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Özer Özcan, Bolu Valisi M.Ali Türker, Kıbrıscık Kaymakamı Abdullah Uçgun, Seben Kaymakamı İlyas Meriç, Dördivan Kaymakamı Mustafa Demirelli, İzmit Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, Kıbrıscık Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Yaman, Dörtdivan Belediye Başkanı Ali Bilgin, CHP Bolu İl Başkanı Nihat Başer, CHP Bolu Milletvekili adayı Hatice Demir, CHP Kocaeli teşkilatından Yeniçağlı işadamı Hüseyin Uzunoğlu , Hüsamettin Altun, Beypazarı Belediye Başkan Vekili Turgay Sivaslıoğlu, MHP Beypazarı İlçe Başkanı Ali Çelik, CHP Beypazarı İlçe Başkanı Sadi Aras, CHP Kocaeli Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Seben il Genel Meclisi üyesi Satılmış Mayda ve vatandaşlar katıldı.
 Şölenin başlangıcında açılış konuşmasında ''Anadolu'da ilk Türkmen yerleşmesiyle birlikte ilçemizde Türkmen yerleşimi başlamış ve ilçenin sosyal yaşamı gelenek ve görenekleriyle kültür hayatı da Türkmen kültürü etrafında şekillenmiştir. İlçemiz ekonomik yönden 1950 lere kadar hayvancılığa dayalı ekonomisi ile Bolu'nun en güçlü yörelerinden birisi olmuştur. 1930 ile 1940 lı yıllarda ilçe genelinde 190.000 civarında hayvan beslenmiştir. Belirli dönemlerde yaşanan göçler ilçenin nüfusunun hızla azalmasına neden olmuştur. 40.000 civarında kayıtlı nüfusumuz olmasına rağmen ilçe nüfusu 5000 civarındadır'' denildi.
 Kıbrıscık Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Yaman ise yaptığı konuşmada, ''bundan tam 15 yıl önce Karagöl gününü Kıbrıscıklıların bir buluşma günü olarak düşünmüştük. 2 yıl Kıbrıscık Karagöl Şenliklerini bazı nedenlerden dolayı yapamadık Bundan üç yıl önce bu şenlik birikimimizi aynı zamanda Kıbrıscık Kültür Sanat Festivali olarak başladık. Bu yıl 3. Kıbrıscık Kültür Sanat Festivali ve 13. Karagöl Şenlikleri olarak düzenliyoruz. Festivale dönüş amacımız şuydu. Kıbrıscık, Bolu'da ve bölgede kültürüyle, sanatıyla farklı özellikler taşıyan bir bölgemiz. Bolu'da folklor denince önce Kıbrıscık akla gelir. Biz bu Festivallerimizden başarılı olduk ve bazı birikimler elde ettik. Şöyle diyelim, Kıbrıscık'ın daha önce 5 türküsü biliniyorsa bu gün 10 türküsü biliniyor. Kıbrıscık'ta daha önce 5 yöresel oyun varsa, bugün 10’un üzerine çıktı. Bu kültür birikimlerini ortaya çıkarmak bütün Kıbrıscıklıların asli görevi oldu. Dün kaval çalanımız yoktu, Bugün 10'un üzerinde kaval çalan gencimiz var. Bugün eskiden sandıktan çıkmayan giysiler gençlerin üzerinde güzel bir armoni oluşturdu. Biz başarılı olduğumuza ve 3 yılda belli bir mesafe katettiğimize inanıyoruz. Bu Festival ve Şenliklerimiz bundan böyle devam edecektir'' dedi.
 Kıbrıscık Kaymakamı Abdullah Uçgun ise yaptığı konuşmada; ''Festivallerin iki önemli amacı vardır. Birincisi yöre insanını tanıştırmak, kaynaştırmak, uzaktan ve yakından tüm hemşehrileri senenin bir günü de olsa bir araya getirmek, hasret gidermek; ikincisi ise yöre kültürünü ve yörenin doğal güzelliklerini tanıtmaktır. Maalesef bizim şölenimiz birincisini gerçekleştirebilmiştir. Kıbrıscık'ı ve Karagöl'ü tanıtamıyoruz. Bir Abant, bir Gölcük kadar güzel olan Karagöl'ü hep birlikte tanıtmalıyız'' dedi.
 Kıbrıscık Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Folklor Ekiplerinin gösterileri, Kültür Bakanlığı sanatçısı Ahmet Alagöz'ün proğramı ve yine Kültür Bakanlığı sanatçısı Hayriye Abakay'ın proğramı ile erkek halk oyunları ekiplerinin proğramları ile festival devam etti.

Bu haber 6808 defa okundu.

Yazan : Kemal Çelen

Kaynak : Kemal Çelen
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri