Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Maden Suyu Serum Gibi

17.04.2010


Niyazi Ercan; Bizim amacımız sadece para kazanmak değil. Biz en kaliteli ürünü en ucuza halkımıza içermek istiyoruz dedi.Maden suyu doğal serum gibidir
Beypazarı Maden Suyu Genel Müdürü Niyazi Ercan, Türkiye'nin en modern, en yüksek kapasiteli maden suyu tesisi olduklarını belirterek, ''Bizim amacımız sadece para kazanmak değil. Biz en kaliteli ürünü en ucuza halkımıza içermek istiyoruz. Önemli olan Türk halkına maden suyunun nimetlerini, şifasını ve güzelliğini anlatmak. Bunu başarır, Avrupalı kadar çok tüketirsek, insanlarımız daha uzun süre sağlıklı yaşamış olur'' dedi.

Beypazarı Maden Suyu Genel Müdürü Niyazi Ercan ile Türkiye'deki maden suyu tüketimi, sektörünün içinde bulunduğu durum ile firma olarak hedef ve beklentilerini konuştuk.

*Maden suyu mu soda mı? Doğru ifade nedir?

Maden suyu ve soda arasında hiçbir benzerlik yoktur. Soda, herhangi bir suya musluk suyu, kuyu suyu, çeşme suyu, karbondioksit gazının ilave edilmesiyle meydana gelen fazlı içecek anlamı taşıyor. Peki insan sağlığına bir faydası var mı? Yok. Suya gaz basıyorsun, gazlı su oluyor ve bunu da soda diye içiyorsun. Peki maden suyu, şimdiki adıyla mineralli su nedir? Maden suyu yerin çok derin katmanlarından gelen, içerisinde litresinde en az 1000 mg çözülmüş mineral bulunan ve doğasında doğal karbondioksit bulunduran mineralli sulardır. Beypazarı maden suyu da bu mineralli sular içerisinde en zengin guruba girenlerden. Bakanlık maden suyunu düşük mineralli, mineralli ve zengin mineralli diye üç kategoriye ayırıyor. Litresinde en az 2860 mg çözülmüş mineral bulunduran maden suyumuz zengin mineralli sular gurubuna giriyor.

*Türkiye'de maden suyu tüketiminde durum nedir?

Maden suyu sadece yemeklerden sonra içilen bir su olmamalı. Avrupa ülkelerinde mineralli su denilen maden suyu sofra içeceği olarak bir, bir buçuk litrelik şişelerde tüketiliyor. Türkiye'de ise maden suyu sadece yemek sonraları tüketiliyor. Avrupa ülkelerinde kişi başına 180-190 litre maden suyu tüketilirken bu Türkiye'de sadece 7-8 litre. Amacımız 2010 yılından sonra tüketimi 12 litreye çıkartmak.

*Maden suyunun faydalarını anlatabilir misiniz?

Maden suyu son derece sağlıklı bir su. İnsanlar ter kaybı ile birçok mineral kaybeder. Kaybettiğimiz minerallerin direkt kana karışmasını sağlayan tek içecek maden suyudur. Ben ''serum gibidir'' diyorum. Çünkü birçok gıdadan besinden alamadığımız mineralleri maden suyundan alabiliyoruz. Faydalarını sıralarsak...

Kalsiyum kemik gelişimi için çok önemli bir mineral. Bayanlarda kemik erimesi, osteoporozun oluşumunu geciktirir. Çocukların gelişmesinde faydası var. Doktorlar daha sağlıklı çocuklar yetiştirilmesi için hamile bayanlara maden suyu içilmesini önerir. Biz insanların daha sağlıklı olması için günde en az iki şişe maden suyu tüketilmeli diyoruz. Doktorlar günde iki üç litre su tüketimini önerir. Bunun neden yarım litresi maden suyu olmasın. İçilen maden suyu insanların kaybettiği minerali yerine koyar, zindelik ve tazelik verir. Beypazarı maden suyunun içerisinde çok yüksek oranda magnezyum var. Magnezyum stresi bertaraf eden bir mineraldir. Ani kalp krizi riskini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca maden suyundaki demir direkt kana karıştığı için sağlık için daha faydalı. Florür minerali ise dişleri sağlamlaştırır, beyaz kalmasını sağlar.

*Sanırım maden suyunun kilo vermeye de katkısı var. Biraz bahseder misiniz?

Kilo sorununuz varsa maden suyu diyeti ile fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Günde 6 şişe maden suyu ile yapılan bir diyettir. Sabah kalktığımızda aç karına, öğlen yemeğinden önce, yemekten sonra, akşam yemek öncesi, yemekten sonra ve en son başınızı yastığa koyarken birer şişe doğal maden suyu içiyoruz. Gazlı içemeyenler bardağa koyup biraz bekledikten sonra içebilir. Böyle olduğunda gazı kaçar ama mineraller durur. Tabi bunu yaparken doktorların dediği gibi kırmızı et, hamur işlerinden uzak duracağız. Özellikle pirinç ve ekmek yemeyeceğiz. Beyaz et, tavuk, balık, sebze-meyve ve salata gibi besinleri tüketmeye özen göstereceğiz. İçeceğimiz maden suyu metabolizmanın ihtiyacı olan mineralleri sağlayacak. İki ay sonunda istediğimiz kiloya gelmiş isek, altı şişe yerine günlük iki şişe içilecek. Kesinlikle içmekten vazgeçilmemeli. Çünkü devam edilmezse sonrasında daha fazla kilo alınabilir. Onun için hayatımızın bir parçası olmalı. Son derece sağlıklı ve ucuz bir ürün.

*Maden suyu bayanların mutfağının da vazgeçilmezleri arasında. Öyle değil mi?

Kesinlikle. Maden suları bayanları mutfaktaki en iyi yardımcısıdır. Pasta, börek, çörek ve keklerde kabartma tozu ve su yerine maden suyu kullanılması durumunda daha güzel kabardığını ve bayatlama süresinin uzadığını görüyoruz. Ayrıca daha güzel lezzet katıyor. Maden suyunu yoğurt ile karıştırıp ayran haline getirirsek son derece güzel köpüklü nefis ve leziz bir ayran da elde etmek mümkün. Her gün keyif için içtiğimiz Türk kahvesini su yerine maden suyuyla yaparsak son derece lezzetli bir tat elde ederiz.

*Maden suyuyla çamaşır yıkandığı doğru mu?

Evet. Sigara içilen evlerde tül perdeler sararır. Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne iki şişe maden suyu koyarak, sararmış çamaşırları beyazlatmak mümkün. Pek çok bayan bu yöntemi uyguluyor. Bize söylendiğinde hemen inanmamıştık. Ama denedik ve gerçeği gördük.

*Maden suyuyla ilgili yanlış inanışlar da var. Böbrek taşına neden oluyor gibi...

Bu tamamen yanlış, asparagas bir bilgi. Böbrek taşı sıvı tüketilmediğinde olur. Tersine maden suyu içildiğinde böbrek taşı oluşumu önlenmiş olur. Maden suyu oluşmakta olan bir taş varsa bunu eritiyor, kum haline getirip düşmesini sağlıyor. Maden suyu içmek gerçekten eğitimle, kültürle ilgili bir konu. Yurt dışındaki tüketim miktarıyla karşılaştırdığımızda bizim tüketim miktarımız çok komik oranlarda. Biz insanlarımız sağlıklı olsun istiyoruz.

*Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Babamla beraber küçüklükten beri bu işin içindeydim zaten, bunun yanında makine üzerine gerekli eğitimi aldım ve işletmenin başına geçtim. Sektörde şu an için 30 kadar firma varız. İçlerinde hem debi, hem kalite, hem de işletmenin randımanı açısından sektörün bir numarasıyız. Bu hale gelmek için çok büyük emek ve zaman harcadık. 1957 yılında babam Hacı Cemil Ercan tarafından kurulduk, bu yıl 52 yaşına girdik. Amacımız zirveye çıkmaktı, çok şükür bunu da başardık. Fakat zirvede kalmanın daha zor olduğu bilinci içinde çalışmaya devam ediyoruz.

*Kapasiteniz nedir?

Türkiye'de en modern, en yüksek kapasiteli maden suyu tesisiyiz. Şu anda altı tane dolum bandımız var. Burada üretilen toplam şişe miktarımız saatte 252 bin şişe. Ben hiçbir zaman parayı nasıl kazanırım diye düşünmedim. İnsanlara nasıl sağlıklı ürünler sunarım diye düşündüm. Bunu yaptığım zaman başarılı oldum, takdir edildim. İnsanlar da sürekli olarak Beypazarı maden suları tüketti. Bu bizi kamçılıyor. Yakın gelecekte inşallah daha güzel ürünlerle karşılarında olacağız.

*Maden suyu üretimi nasıl gerçekleşiyor?

Bulunduğumuz bölge 3'üncü kuşak deprem bölgesidir. Burada bir fay çatlağı var. Fay çatlağından sürekli artezyen yapan bir kaynağa sahibiz. Maden suyunun içine kesinlikle başka bir mineral eklenmesi söz konusu değil. Doğadan gelen suyumuzu filtreden geçiriyoruz. Hiç dinlendirmeden, bekletmeden, bayatlamadan şişeliyoruz. Yani doğadan şişeye, şişeden mideye diyebiliriz. İşimizin her zaman arkasındayız, severek yapıyoruz. İnsan işini severek yapmazsa başarılı olamaz. Bir de tüm yatırımımız kendi öz kaynağımız. Yabancı ortağımız yok. Banka kredisi kullanmadık. Bugüne sadece kendi imkanlarımızla geldik. Kendi bölgemizde vergi rekortmeniyiz. Bu da bize ayrıca gurur ve onur veriyor. Şişe cam sanayine göre de sektörün bir numarası, en iyi müşterisiyiz. Bundan da mutluluk duyuyoruz.

*İhracat durumunuz nedir?

Önce yurt içinden başlayalım. Şu anda 318 il, ilçe, kasaba, köylerde irili ufaklı teşkilatlarımız var. Türkiye'nin en ücra köşesinde maden suyu bulmak mümkün. İhracatımız da var. Çok uzun yıllardır Kıbrıs'a gönderiyoruz. Ayrıca Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Danimarka, Belçika, Hollanda, Azerbaycan, Türkmenistan, İngiltere, Fransa, Almanya, ABD gibi ülkelere ihracatımız var. Tabi yeterli değil. Çünkü dünyanın pek çok yerinde popüler markalar var. Bunların önüne geçmek zor. Bu nedenle biz en kaliteli ürünü en ucuza halkımıza içirmekten yanayız. Önemli olan Türk halkına maden suyunun nimetlerini, şifasını ve güzelliğini anlatmak. Bunu başarır, Avrupalı kadar çok tüketirsek insanlarımız daha uzun süre sağlıklı yaşamış olur.

*Maden suyuyla çamaşır yıkandığı doğru mu?

Evet. Sigara içilen evlerde tül perdeler sararır. Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne iki şişe maden suyu koyarak, sararmış çamaşırları beyazlatmak mümkün. Pek çok bayan bu yöntemi uyguluyor. Bize söylendiğinde hemen inanmamıştık. Ama denedik ve gerçeği gördük.

*Meyveli maden suyu ile sanırım tüketim daha da arttı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Biz 52 yıldır doğal maden suyu yaptık. 7-8 yıl önce piyasalarda meyve aromalı maden suyu türevleri çıktı. Doğallıktan ödün vermemek için önce pek sıcak bakmadık. Ama bu sürede özellikle gençlerden gelen talepler doğrultusunda biz de diğer meslektaşlarımız gibi doğal meyve aromalı maden suyu ürettik. Ama bunu üretirken kesinlikle maden suyumuzun kimyasıyla oynamadık. Doğal aroma kullandık. Bu nedenle daha zor ve masraflı oldu ama çok şükür başardık. Limon, elma, çilek ve vişne doğal aromalı olmak üzere 4 türümüz var.

Mineralli su değil maden suyu

*İyi bir maden suyu nasıl anlaşılır?

İyi bir maden suyu şişenin üzerindeki etiketten anlaşılır. Doğallığı ve içindeki minerallere bakılmalı. AB'nin çıkarttığı yönetmeliğe uyum için ismimiz maden suyu iken, mineralli suya dönüştürüldü. Bir çok firma doğasında gaz olmayan çok düşük miktarda mineral bulunan mineralli su ruhsatı aldı. Biz buna karşıyız. İnşallah çok yakında Sağlık Bakanlığı'ndan da aldığımız sözler doğrultusunda kimliğimize kavuşturulacağız. Yani biz yine eski kimliğimizi istiyoruz. Biz maden suyuyuz, maden sucuyuz.

Bir diğer sorunumuz özel idareye ödenen para. Jeotermal yasasından kaynaklanan bir madde var. Kanuna göre maden suyu, ılıca, kaplıca, termal tesislerinden yıl içerisinde yapmış olunan cironun yüzde 1'i özel idareye verilecek. Böylesine saçma bir kanun nasıl olur ben anlayabilmiş değilim. Maden suyunda ciromuzu oluşturan tek etken ambalaj. Başta şişe yüzde 80'ini oluşturuyor, geri kalanını kapak, etiket, tutkal, naylon ambalaj, tahta palet gibi unsurlar. Bu sektör yüzde 2-3 karla çalışıyor. Bizden bir de yapmış olduğumuz cironun yüzde 1'ini özel idareye vermemiz isteniyor. Gerçekten insaf. O zaman sektör kapansın, bunca insan da işsiz kalsın. Umuyoruz hükümet bu hatanın farkına varacak ve bu düzeltilecek. Eğer düzeltilmezse bunu fiyatlara yansıtmak zorunda kalacağız. Ama bizim amacımız sadece para kazanmak değil. Sağlıklı ürünü ucuza içirmek.

Maden suyunun faydaları

1- Maden suyu, yemek sonrası sıkıntılar için kullanılan bir sindirim içeceği değildir. Bu eksik bir tüketim şeklidir. Maden suyu günün her saati ve her yerde keyifle içilir.

2- Maden suyu içerdiği mineraller ile sağlık kaynağıdır. Sağlıklı beslenmeyi destekler. Kas ve iskelet sistemini güçlendirir.

3- Yüzyıllar boyunca şifalı su olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Pek çok tedavinin destekleyicisidir.

4- Maden suyu ya da diğer adıyla mineralli su, benzersiz bir spor içeceğidir. Terleme ile kaybedilen mineralleri vücuda geri kazandırır. Kişiye enerji ve canlılık verir.

5- Hafif ancak kişiyi tok tutan bir serinleticidir. Bu nedenle diyeti destekler. Rejim programlarının vazgeçilmez takviyesidir.

6- Maden suyu cildi güzelleştiren doğal mineraller ile doludur. Doğru ve yeterli miktarda tüketimi tene canlılık verir.

7- Mineralli su, sadece sonrası değil yemek öncesi ve sırasında da tüketilmelidir. Çünkü maden suyu pek çok tadın lezzet destekleyicisidir.

8- Maden suyunun aç karnına içilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Çünkü o günün her saati içilebilen bir keyif içeceğidir.

9- Maden suyu, özenli bir elde farklı karışımlarla harika kokteyllerin hazırlayıcısı olabilir. Bir çok tat, maden suyu ile daha keyifli hale dönüşür.

10- Mineralli suyun doğal kabarcıkları kişiyi rahatlatır. Kimi zaman bol köpüklü Türk kahvesinin yanında, kimi zaman tek başına, maden suyu yorucu bir günde huzur verici bir moladır.


Bu haber 1819 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri