Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Çayırhanda Yat Turizmi Başlıyor

27.03.2010


Çayırhan Belediyesi Juliopolis Adını verdikleri Tekneyi yaz sezonunda gezi amaçlı kullanacak50 kişilik gezi teknesi Juliopolis suya indirildi.
Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan Belde Belediyesi turizmde kullanmak üzere yat yaptırdı. Juliopolis adı verilen 50 kişi kapasiteli yat ile turistler Çayırhan Gölü'nden başlayarak Sarıyar koylarını gezme imkanı bulacak. Çayırhan Gölünde yüzdürülmesi mümkün olmayan vapurlar su buharı ile çalışıyor ve genelde denizlerde okyanuslarda bulunuyor.
Turizm atağına geçen Çayırhan Belediyesi bir süre önce sipariş verip yaz sezonuna yetiştirdiği ve Juliopolis adını verdikleri gezi teknesi 13 metre boyunda ve 5 metre genişliğinde. Tekne ile Nallıhan Kuş Cenneti, Juliopolis Antik Kenti, Sarıyar Baraj Gölü gibi yerlere geziler düzenlenecek.
Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak Çayırhan'da turistlere farklı alternatifler de sunacaklarını belirterek, Kömür ocakları ve maden sahalarını da gelen turistlere gezdirmeyi amaçladıklarını belirtti. Juliopolis bir süre sonra düzenlenen törenle gezilere başlayacak.
 
Ankara'nın ilçeleri yaptıkları çalışmalar ile kültür turizminde söz sahibi olmayı hedefliyor. Beypazarı Belediyesi, çevresinde bulunan Ayaş ve Güdül evlerini restore ettirip turizme kazandırmak için çalışmalar yapıyor. Nallıhan Belediyesi ise iğne oyası ve ipek kozası ile doğa yapısını ön plana çıkartırken, ilçeye bağlı Çayırhan beldesi de Ankara'nın en büyük gölü olan Sarıyar Baraj Gölü'nü turizme açıyor. Çayırhan Belediyesi Juliopolis adı verilen 50 kişi kapasiteli yat ile turistleri Çayırhan Gölü'nden başlayarak Sarıyar koylarında gezdirecek. Bir süre önce günyüzüne çıkan tarih Juliopolis, Madenler ve Turizm ile ilgili çalışmalar, Çayırhan Gülşehri Juliopolis Antik Kenti'nde yapılan kazılarda günyüzüne çıkan 5 ayrı tipte 90 mezar ile ilgili Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak ile Çayırhan'daki turizm ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi aktardı.
Ömer Bayrak kazı alanında etrafı surlarla kaplı tiyatro gibi bir yerinde bu yıl ortaya çıkarılarak detaylandırıldığını belirtti. Bayrak ''Proje 5 yıllık bir çalışma ile son bulacak. Çalışmalar Nallıhan Kaymakamlığı, Nallıhan ve Çayırhan Belediyeleri ve Kültür Bakanlığı ile ortak yürütülüyor. Kazıların yapıldığı alanda çalışmalar Mayıs ve Kasım ayları arasında devam edecek. Juliopolis antik kenti çok yakında mobese kameraları ile donatılacak, bazı yapılar şu anda göl suları altında, sular çekildiği zaman ise daha belirgin halde görülebiliyor. Sular atında bulunan Sarılar Köyü'nün eski Juliopolis olduğu tescillendi. Bu gölün altında 3 tane köy var, Sarılar, Çayırhan ve Yardibi. Bu köyler 1947 de burda su tutulmaya başlanınca taşınarak bu günkü Çayırhan'a yerleşmişler. Juliopolis 2000 yıllık bir tarihi olan Roma imparatoru Agostos'un kızının adı. Roma imparatoru bu kenti kızı adına oluşturmuş. Yeni gezi teknemizin adını da Juliopolis olarak belirledik. Gelen misafirlerimiz Çayırhan'da çay bahçesinden tekneye binip buraya ulaşacaklar. Çayırhan bir sanayi beldesi, sanayi ile beraber turizmin ve doğanında yürüdüğünü gösteriyoruz biz burada. Şu anda santral 20 bin ton kömür yakıyor. Hava kirliliği varmı? Yok. Kamuoyunda Çayırhan dediğiniz zaman, hava kirliliği deniyor. Yok böyle birşey, gelsin insanlar görsün. Türkiye'nin en iyi filtre edilen santrali burasıdır. Bu tip söylemler turizmi baltalıyor. Sadece sohta boğazındaki girişte stok sahasından geçerken hafif keskin bir koku alırız, bu stoktaki kömürün içten yanmasından kaynaklanmaktadır. Bunun bir zararı yoktur, santralin hiç bir zararı yoktur. Doğayla barışık bir santral, doğayla barışık bir Çayırhan, hemen yanıbaşımızda kuş cenneti var, böyle olsa kuş barınırmı burada? Özellikle Nisan, Mayıs döneminde buralarda her çeşit kuşu görürsünüz. Kuş cennetinden ziyade buralara gelir. Çok kısa bir zamanda yer altı maden turizmine bile geçmeyi düşünüyoruz. 50 sene 60 sene önce işletmecilik yapılan yerleri düzenleyip gelen misafirlerimizi gezdirmek istiyoruz. Bu konu ile ilgili Almanya'da eski ocaklar var, gezip bir model yaratacağız. Juliopolis bölge için çok güzel bir ivme oluşturdu. Açtığımız mezarların %80 i daha önceki dönemlerde ve Cumhuriyet döneminde yağmalanmış mezarlar. Henüz bakir bir mezara rastlanılmadı. Bazıları kendi dönemlerinde de yağmalanmış. Hiç el değmemiş bir mezar bulursak çok daha net bilgilere ulaşacağız. Kazılarda defineci diye tabir ettiğimiz bu işlerden anlayan kişileride çalıştırdık. Tecrübelerinden faydalanıldı. İlerleyen zamanlarda çok daha iyi gelişmeler olacak. Bölgemiz insanı için hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Bu haber 1693 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri