Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel Arama



ANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında



Yorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

11 KÖY MUHTARI YETKİLİLERİ BULUNCA KONUŞTU

28.05.2003


SUYUMUZ GELSİN, YOLUMUZ YAPILSIN



Sincan Ak Parti İlçe Teşkilatının organize ettiği Sincan ve Köylerinin problemleri, analizi, ve çözüm yolları ile ilgili toplantı 11 köy muhtarı ile AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, AKP İl Genel Meclisi Üyeleri Mahmut Uyanık, Mehmet Kurt, Mücahit Yıldırım, Köy Hizmetleri Bölge Müdürü Atilla Kılıç, Müdür Yardımcısı Ahmet Akel, İl Müdürü Münire Çatakçı, Şube Müdürleri ve İlçe Başkanları, Sincan Kaymakamı Şener Sarıçiftçi, Etimesgut AK Parti İlçe Başkanı Fuat Yıldırım ve Sincan Ak Parti ilçe Başkanı Rıza Gezer'in katılımıyla yapıldı. Toplantıya İlyakut, İncirlik, Mülk, Tatlar ve Saraycık muhtarları katılmadı.
 Açılış konuşmasını yapan Rıza Gezer, daha önce oda ve dernek başkanları ile biraraya gelerek meselelerine çözüm yolları aradıklarını, bu kezde köy hizmetleri yetkililerinin Sincan'a gelerek meselelere çözüm arayacaklarını belirtti. Fuat Yıldırım'ın ''İmkanlarımız dahilinde sizlere hizmet verip, isteklerinize cevap arayacağız'' şeklindeki kısa konuşmasının ardından Bölge Müdürü Atilla Kılıç ile Köy Hizmetleri İl Müdürü Münire Çatakçı ortak bir görüş belirtip ''bundan evvel yapılageldiği gibi resmi dairelerin önünde zaman öldürmenizi ortadan kaldırmak için, meseleleri yerinde görüşmek ve çözüm getirmek için buradayız'' dediler.
 Toplantıda bir form dağıtıldı ve problemlerin yazılı olarak dile getirilmesi istendi. Muhtarlar sırayla söz aldılar.
 Anayurt Muhtarı Mustafa Biçer köyün su meselesini dile getirdi.
 Çiçektepe Köyü Muhtarı Nebi Çayırpınar, Köylerinin en önemli meselesinin asfalt kaplama olduğunu belirtti. Bu söze karşılık AKP İlçe Başkanı Rıza Gezer; ''bu yol yama ile düzelmez, yol kenarlarında aşırı aşınma var. Saraycık ile Çiçektepe arası asfaltı yenilenmeli'' dedi.
 Akçaören Muhtarı Ali Dilli de köyün yol sorununa değindi.
 Esenler Muhtarı Mustafa Ölmez; ''İçme suyu sıkıntısı yüzünden vatandaşlarımız dereden su taşıyor, İçme suyunun kaynaktan getirilmesi için borumuz yok, kazı işini bize bırakın, 1984’ten beri su işiyle uğraşıyoruz, halledilmedi.'' dedi.
 Osmaniye Köy Muhtarı Murat Gürs; ''Yollarımız iyi, yeterli suya sahibiz, kanalizasyonumuz yok. 4 yıldır muhtarım köy hizmetleri belki bir kere geldi köyümüze'' dedi.
 Kaymakam Şener Sarıçiftçi; ''Saraycık Muhtarının toplantıda hazır bulunması gerekirdi. Çünkü buranın çok büyük problemleri var ve yıllardır çözüm bekliyor. Saraycık 15 bin nüfusa sahip ve köy niteliğinden çıkmış durumda. Sincan’ın hemen yanıbaşında olmasına rağmen hala imarı yapılacak. Mahalle olmadı, kanalizasyon, su, çöp problemi var, ben bu ilçede 3-3.5 yıldır görevliyim, bu problemler çözülmedi'' dedi.
 Yeni Peçenek Köyü Muhtarı Harun Ünlü, yol, su ve foseptik çukurlarına değinerek 'eski mahalle ile yeni yerleşim arasında kanalizasyon sorunumuz var, yollarımız bozuk, bizimle Eskişehir arasında 3-4 köy var. Bağlantı yeni yollarla yapılırsa ve yeni yerleşim alanına su gelirse iyi olacak’ dedi. Bahçe suladıkları için su yetmiyor diyen muhtara Kaymakam; 'bahçemi suluyorsunuz? Bu durumda baraj kursak su yeter mi!..' cevabını verdi.
 Yeni Kayı Köyü Muhtarı Bilal Karkın; ''1993’te yeni yerleşim bölgesine taşındık, 105 tapu dağıttık. Eski depodan suyu idare ediyoruz ama yetersiz. Ödenek talebinde bulunduk, bu sene verilir inşaallah. Bizde iki mahalle var. Birisi Karkın, ötekisi Erkeksu. İkisinin arası 3 km. ve stabilize yolu var. Bir de köy konağım yok'' dedi.
 Bağlıca Köyü Muhtarı da köylerinden komple imar geçtiğini ve hizmet eksikliğinin olduğunu belirtti.
 Ballı Kuyumcu Muhtarı ise; ''2003'te içme suyu sondajını açtık, çok güzel suyumuz çıktı ama su pompalanmıyor. Bunu yapın. Randımansız bir yol yapımı ile kapalı ama çok kapasiteli sağlık ocağı problemimiz var'' dedi. Bölge müdürü Atilla Kılıç; ''Tekten enerji tahsisini hızlandırın'' cevabı ile  bir kısım işlemlerde köy muhtarlarının aktif olması gerekir dedi.
 Polatlar ile Çoğlu köyleri sorun yönünden ilk sırayı paylaşırken, en dertli muhtar olarak Polatlar Köyü Muhtarı Metin Altınbaş oldu ve dakikalarca yetkilileri bunaltıcı açıklamalar yaptı. Altınbaş; ''İçme suyu var ama şebeke hurda borularla çekilmiş, bu borulardan kirli su içiyoruz. Yeni köy konağı yapıyorum, yardım istiyorum. Köyün elektrikleri 24 saat yanıyor, yetkililere bildiriyorum azar işitiyorum. Yolumuzu Eskişehir yoluna bağlatın. Ankara’dan 1 km uzunluğunda enerji hattı istiyorum. Telefon arızalarında adam çağırsam gelmiyor. Benden Zir deresinde demlenmek için para koparıyorlar. 80 yıldır köyüme hizmet gelmiyor. Okullardaki taşımalı sistem, köylümdeki bir çuval unu alacak paranın olmaması, mazot yüzünden makinelerimizi çalıştıramamız yüzünden göç verdi köyümüz. Perişan olduk. Yetkililer ise hep söz veriyor. Mazot derdimizi çözün. Biz üretmek istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Köylerimize hizmet gelmeyince üretemiyoruz'' diyerek Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay'dan bütün bu problemlerin mecliste çözülmesini ısrarla istedi. Muhtar altınbaş, tamam muhtar, yapalım muhtar, vaadlerine rağmen söz alarak ''dilenciden beteriz. önümüze gelene ağlıyoruz. Bir çuval un alamıyoruz. Türkiye'nin en güvenli ilçesi Sincan, Allah razı olsun, iyi bir belediye başkanımızla, iyi bir kaymakamımız var. Aç-sefil millete yardım ediyorlar. Sizde gelin, sevincimiz yükselsin'' diyerek derdini anlattı.
 200 nüfusa sahip ve Ulucanlar Cezaevinin taşınma mahalli olan Çoğlu Köyü Muhtarı Saim İnan'da ''köyde bir gram su yok.hangi devirdeyiz., tankerlerle su taşıyoruz. Sincan'ın ikinci büyük köyüyüz. Suya bir el atın’ dedi. Su boruları hattı üzerinde mezarlık olduğundan yeni bir hat gerektiğini belirten yetkiliye Muhtar İnan; ''bu işlerde yetkili bul, araba getir, hıfzıssıhhaya git gibi bir sürü zorluklar çıkıyor önümüze. Bu işler için 20 milyar ödenek verilsin yeter'' dedi.
Sincan Kaymakamı Şener Sarıçiftçi, köylerin sorunları için özellikle kaymakamlıkta her türlü istişareye hazır olduklarını belirterek yapılacak işlerin genel planını çizdi. ''Yerel yönetimler yasası çıkmalı, kaynak aktarılmalı, bütün mesele paraya bağlı.'' dedi.
Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, ''Her şey ortadadır. bir anda bitirmek mümkün değil. Bu işi birlikte yapacağız. 1 trilyon olsa hepsi çözülür'' dedi.
Köy hizmetleri yetkilileri görüşlerini açıklamasının ardından AKP İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Uyanık'ta yaptıkları çalışmalara değindi ve bundan sonra takip edilecek yol ile ilgili görüş bildirdi. Ele alınan konular değerlendirilmek üzere geniş biçimde not edildi.

Bu haber 6283 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Musa UYSAL




Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları




DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.com



MaviSYS hazır sistem çözümleri