Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

TBMM Araştırma Komisyonu Beypazarında

08.03.2010


TBMM Madencilik Sektöründeki Sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Beypazarı Maden Suyu İşletmesi Fabrikasında incelemelerde bulundu.Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden Maden Suyu'nun sorunlarının araştırılması için oluşturulan Araştırma Komisyonu'nun üyeleri Ankara'nın Beypazarı ilçesine gelerek ilçenin ismi ile ünlenen Beypazarı Maden Suyu Tesislerini gezdi. Maden Suyu sektörünün sıkıntılarını yerinde inceleyen vekiller, yetkililerden de sorunlar hakkında bilgiler aldı.

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanvekili  Zonguldak AKP Milletvekili Polat TÜRKMEN, Sözcü MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal CENGİZ, Üyeler MHP Aksaray Milletvekili Osman Ertuğrul, CHP Balıkesir Milletvekili Ergün AYDOĞAN, AKP Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Şırnak BDP Milletvekili Hasip KAPLAN ile Komisyon Uzmanlarından oluşan heyet 08.03.201 Pazartesi günü saat 10.30 da Beypazarı Karakoca Maden Suyu İşletmelerine gelerek brifing aldılar. Heyeti Masuder Başkanı Seyfullah Koçyiğit, Başkan Vekilleri Mehmet Ertürk (Uludağ), Niyazi Ercan (Beypazarı Maden suyu) Genel Sekreter Nizamettin Şentürk ile Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp ve Beypazarı Kaymakamı Hikmet Aydın karşıladılar. Sabah saatlerinde vekillerin karşılanması ile başlanan programda Elazığ Karakoçan'da meydana gelen deprem dolayısıyla halk gösterisi iptal edildi

Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp ve Beypazarı Kaymakamı Hikmet Aydın Maden suyu hakkında bilgiler verdi ve milletvekillerine Beypazarı Kurusu ile Maden Suyu ikramında bulundular. Beypazarı Kaymakamı Hikmet Aydın, Beypazarı'nın marka kent bir konuma geldiğini söyleyerek, Beypazarı Maden Suyu İşletmesi'nin bütün halka gelir kapısı olduğunu kaydetti. Sektörün bazı sıkıntılarının olduğunu söyleyen Aydın, sorunların giderilmesi için vekillerden yardım beklediklerini kaydetti.

Beypazarı Karakoca Maden Suyu işletmesi yönetim binasında komisyon üyelerine brifing verildi ve Türkiye Maden Suyu potansiyeli ve sektör sorunları rapor dosyası sunuldu ve slayt gösterisi ile vekillere ve komisyon üyelerine Maden Suyunun tanımı yapılarak Tarihçesi, Maden Suyunun oluşumu, Türkiye Maden Suyu su potansiyeli ile Maden suyunun Bölgesel Dağılımı, debiye göre bölgesel dağılımı, Türkiyedeki maden suyu işletmeleri, Maden Suyu tüketiminin bazı ülkelerle karşılaştırması yapılarak genel bir değerlendirme yapıldı. Maden suyunun Yasaya Mineralli Su olarak  tanımlandığı halkın maden suyunu soda olarak bilmesini uzun yılların uğraşısı olarak değiştirebildiklerini aslının maden suyu olduğunu ve bu ismin yasal düzenleme ile yeniden Maden Suyu olarak tanımlanması gerektiği bilgisi verilerek Komisyon üyelerinden bu konuda yardım istendi. Ayrıca yeni çıkartılan yasa ile maden sularının cirosundan % 1 alındığı belirtilerek bu rakam % 10’a gelir. % 10’u ödeyecek Maden Suyu işletmeleri işletmelerine kepenk vurmak zorunda kalır denildi. Maden Suyunun insan sağlığı yönünden faydaları anlatılarak Maden Suyu üreticilerinin sorunları TBMM Komisyonu üyelerine aktarıldı.

 

Maden Suyu işletmelerinin bu güne kadar devletten bir kuruş yardım almadan ayakta durdukları belirtilerek yolu olmayan elektriği olmayan telefonu olmayan yeri  ülkenin en önemli işletmeleri haline getirdik. Diyen Maden Suyu İşletmecisi Niyazi Ercan Babam sağlığını verdi ben gençliğimi verdim. Tüm maliyetler yatırımcılar tarafından karşılanmıştır. Maden suyu sektörü yasalara, yönetmeliklere ve AB standardlarına uyum sağlayan ve insan sağlığını ön planda tutan misyona sahiptir. Bulunduğu yöreye sosyal ve kiltirel yönden büyük katkılar sağlamaktadır. Yöresel işçi çalıştırması yönü ile göçü önlemektedir. Kayıtlı çalışarak vergi ve her türlü yükümlülüklerini yerine getirmektedir. Yörenin tanıtımını sağlamakta, ayrıca nakliyat, alışveriş, tamir, bakım v.s. iş olanakları oluşturmaktadır. Dedi. Milletvekillerini ağırlamaktan gurur duyduklarını söyleyen Ercan, yasal olarak bazı sıkıntılarının olduğunu ancak bu sıkıntıları aşamadıklarını dile getirdi. 1957 yılında bu sektöre girdiklerini dile getiren Ercan, devlet desteği görmeden bu günlere kadar geldiklerini ifade etti. Sektörde alt yapı sorunlarının hala sürdüğünü kaydeden Ercan, vekillerden kendilerine destek istedi.

 

Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneği(MASUDER) Masuder Başkanı Seyfullah Koçyiğit; ‘’ Türkiye kaynak bakımından zengin bir ülke ancak tüketimi az , 2012 hedefimiz 15 litreye çıkarmak . Maden Suyu işletmelerinin en önemli sorununun devlet desteğinin olmamasıdır. Son yıllardaki kanun ve yönetmelikler desteğin ötesinde getirmiş oldukları yükümlülükler ile işletmecileri zora koşmaktadır. Bu bağlamda 04 Şubat 2010 tarihinde Komisyonumuza sözlü olarak aktarmaya çalıştığımız 5686 sayılı kanunun 10. maddesini € fıkrasındaki idare payı ile ilgili olarak, gayrisafi hasılanın % 1 oranının idare payı olarak verilmesi sektörü çalışamaz hale getirmiştir.’’ dedi.

 

Koçyiğit; ‘’bu kanunun değiştirilmesi amacıyla AKP Kocaeli milletvekili Azize Sibel Gönül’ün TBMM Başkanlığına 17 Nisan 2009 tarihinde sunmuş olduğu kanun teklifinin gündeme alınmasını isteyerek Maden Suyu isimlendirilmesinde yer alan ‘’Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği’nde maden suyu ismi kaldırılmış mineralli su ismi konulmuştur. Kaynak sularına bu yönetmelik kapsamında mineralli su olarak üretim yapabilme hakkı verilerek idare payı ödemesi açısından haksız rekabet ortamı yaratılmıştır. 1000 mg/lt üzerinde erimiş madde içeren sulara maden suyu, 1000 mg/litre altında erimiş madde bulunduran sulara da mineralli sular ifadesinin yönetmeliğe tekrar konulmasını talep ediyoruz’’ dedi.

 

İhracatı teşvik de isteyen Masuder yönetimi Avrupa, Gümrük birliği anlaşmasında olduğu gibi diğer üçüncü ülkelerle yapılacak ticari ikili anlaşmalarla ihraç edilecek madensuları ve aromalı maden sularına % 100 vergi muafiyeti uygulanması ile Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde ihracatta nakliyatı teşvik amacı ile nakliyat navlun iadesinin halen yürürlükteki tebliğ çerçevesinde verilmesini istediler.

Maden Suyu Uzmanları ise sinevizyon gösterimi halinde vekillere sıkıntıları anlattı. 5686 sayılı kanunun 10'uncu maddesinin e fıkrasındaki idare payının gayri safi hasılanın yüzde 1 oranındaki idare payı olarak verilmesi'nin sektörü zora soktuğunu belirten sektör uzmanları bu yasada değişiklik beklediklerini kaydettiler. Bu yasadaki değişime gidilmesi gerektiğini kaydeden Uzmanlar, bu yasanın değişmesiyle birlikte maddi sorunlar yaşayan sektörün bu sıkıntılardan kurtulacağını ve istihdama da imkan vereceğini kaydettiler.

TBMM Komisyon üyeleri Beypazarı Maden suyu Fabrikası yönetim odasında gerçekleştirilen toplantı sonrasında Maden suyu Fabrikasını gezerek İşletme sahibi Niyazi Ercan’dan üretim ve maden suyu ile ilgili bilgiler aldılar.

Fabrika girişinde açılış yapan TBMM Komisyonu üyeleri fabrikayı galoş giyerek gezdiler. Maden suyunun üretim aşaması ve şişelenmesini yerinde gören milletvekilleri, Beypazarı Maden Suyu Genel Müdürü Niyazi Ercan’dan madensuyunun faydaları ile ilgili bilgi aldı.

Komisyon üyesi milletvekilleri maden suyu sektörüne önem verdiklerini ve bu nedenle de tesisleri inceleyerek sektörün önünü açacak ve gelişimini sağlayacak çalışmaları kısa zamanda gerçekleştireceklerini belirtti.

Beypazarı'nda dünya standartlarının üzerinde bir mineral ve soda tesisi olan fabrikanın açılışında konuşan Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, "Değerli kardeşim ve hemşehrimin böylesine önemli bir tesisinin açılışında bulunmaktan gurur duyuyorum. İnşallah bu tesisin arkasından diğer yatırımlar da gelecektir. Bu tesis sayesinde hem bölgemiz insanı kazanacak, hem de buradan yapılacak olan ihracatla Türkiye kazanacaktır" dedi.

Beypazarı çarşısındaki kısa gezi sonrası Tarihi Taşmektep'te Beypazarı yöresel lezzetleriyle öğle yemeğini yiyen heyete Yöresel Beypazarı yemeklerinden ikram edildi. Vekiller Tarihi Demirciler çarşısından geçerken hoşgeldiniz diyen esnafın dükkanına girerek 90 katlı baklavadan tatdılar.


Bu haber 1653 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri