Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

YEŞİLAY 90 YAŞINDA

05.03.2010


YEŞİLAYDAN YEŞİLAY HAFTASINDA SANATÇILARA ANLAMLI ÇAĞRITÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Yeşilay Basın Bülteni      
Tarih   : 5 Mart 2010
Konu   : 1 – 7 Mart Yeşilay Haftası ve Yeşilay’ın 90. Kuruluş yıldönümü


YEŞİLAY’DAN YEŞİLAY HAFTASINDA SANATÇILARA  ANLAMLI ÇAĞRI:

Gençler sizi örnek alıyor

 

Yeşilay Genel Başkanı Av. M. Necati Özfatura yaptığı basın açıklamasında: “Sanatçılar, sporcular, toplumun önde gelen kanaat önderleri gençliğe örnek olmalıdır. Biz Yeşilay olarak buradan hepsine sesleniyoruz, gelin bu mücadeleyi birlikte yürütelim, gençliğimiz ve geleceğimiz kararmasın.” Diye konuştu.

YEŞİLAY 90 YAŞINDA
Sağlıklı yarınların dostu, zararlı alışkanlıkların düşmanı “YEŞİLAY” bugün 90 yaşında. 90 yıldır zararlı alışkanlıklarla mücadele eden Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde İstanbul’da kuruldu. 1934 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “kamu yararına çalışan dernekler” statüsüne alınan Yeşilay yaptığı çalışmalarda özellikle gençleri hedef almakta ve “bağımlılıklarla mücadelenin ilk basamağı hiç başlamamaktır” sloganıyla faaliyetlerinin büyük bir bölümünü ilk ve orta öğretim kurumlarında gerçekleştirmektedir.

 

Yeşilay Genel Başkanı Av.M.Necati Özfatura  1 – 7 Mart Yeşilay Haftası ve Yeşilay’ın 90. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Özfatura: “1920’de  Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından zararlı alışkanlıklarla mücadele için kurulan cemiyetimiz, bugün aynı heyecan, azim ve kararlılıkla mücadelesine devam etmektedir. Yeşilay’ın amacı fert ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen, yaşam kalitesini düşüren maddelere karşı toplumu bilinçlendirmektir.” Dedi. 

SANATÇI VE SPORCULAR ÖRNEK OLMALI
Son günlerde bazı ve sanatçıların alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarından dolayı basında çıkan haberleri değerlendiren Özfatura: “Sanatçılar, sporcular, toplumun önde gelen kanaat önderleri gençliğe örnek olmalıdır. Biz Yeşilay olarak buradan hepsine sesleniyoruz, gelin bu mücadeleyi birlikte yürütelim, gençliğimiz ve geleceğimiz kararmasın.” Dedi.
YARINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
Yeşilay olarak çocukları ve gençleri çok önemsediklerini belirten Başkan  Özfatura “Gençlerimiz geleceğimizin teminatı, Yeşilay’da gençliğin teminatıdır. Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkalım, faydalı alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olalım. Sanat ve spor faaliyetleriyle uğraşan gençler, zararlı ve bağımlılık yapan maddelerle meşgul olmazlar. Başarı ve mutluluğun ilk şartı sağlıktır. Ancak sağlıklı insanlar başarılı ve mutlu olabilir, kendilerine ve insanlığa faydalı olabilirler” diye konuştu.

AİLE KORUNMALI
Çocukların zararlı maddelerden uzak durmaları konusunda aile bireylerine ve öğretmenlere büyük görev düştüğünü belirten Özfatura: “Türkiye’de yılda yüz bin boşanma olayı yaşanmaktadır. Boşanan aileler, toplumda tedavisi mümkün olmayan yaralara neden olmaktadır... Araştırmalara göre uyuşturucu, alkol, sigara, kumar ve diğer kötü alışkanlıklara bulaşan çocukların büyük kısmı anne ve babası boşanmış, dağılmış ailelere aittir.” Diye konuştu. Özfatura gençlere şöyle seslendi: “Sevginin boşluğunu zehirle doldurmayın. Doktor haricinde kimsenin verdiği hapı yutma, hayır demeyi öğren. Faydalı hobiler edin. Arkadaşını iyi seç” dedi.

TARİHİ MİSYON

Birinci Dünya Savaşı sonunda, Türk Milleti’nin ve Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuş olan işgal kuvvetlinin bu amaca ulaşmalarının engellenmesi amacıyla 05 Mart 1920 tarihinde kurulmuş olan Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 90 yıllık faaliyeti içerisinde günün koşullarına göre değişen ve yenileri eklenen tüm bağımlılıklar ile mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir.

Bu mücadelenin önemi, 19 Eylül 1934 tarihinde  tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından ile kamuya yararlı cemiyet olarak kabul edilmesi ve Anayasa’nın 58 nci maddesi ile de halkımızın ve özellikle gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan korunması için Devlet’in sorumlu olmasıyla perçinlenmiştir. 


BİLGİLENDİRME BİZDEN, TERCİH SİZDEN 

Her ne kadar ağırlıklı olarak sigara ve içki karşıtı olarak görünse de, Türkiye Yeşilay Cemiyeti aile yapısını, toplumu ve bireyin kendine zarar veren tüm bağımlılıklarla; - sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, internet gibi - bağımlılık yapan tüm madde ve alışkanlıklarla eşit ağırlıkta toplumu bilgilendirerek ve bilinçlendirerek  mücadele etmektir. Cemiyetimiz herhangi bir yaptırım veya yasakçı zihniyeti savunmaz. Toplum bu bilgilendirmeler sonucunda kendi tercihini yapar.

Türkiye Yeşilay Cemiyetinin faaliyetlerinin temelinde özellikle 15 yaş altı, yarınımızın geleceği olan çocuklarımızı kötü alışkanlık ve bağımlılıklarla hiç tanışmadan gelecek için sağlıklı bir nesil olmaları ve idamında da kendileri gibi sağlıklı diğer bir nesli var olmasını sağlamaktır. Yeşilay Cemiyeti bunu sağlamak için çalışmayı kendine ülkü edinmiştir. Bunun için bütün kurum, kuruluşların ve bireylerin Yeşilay'ı desteklemesi, aile varlığımızın, dolayısıyla Devletimizin ve Milletimizin geleceğinin teminat altına alınmasındaki görevlerin yapılmasını desteklemesi demektir.

 YEŞİLAY HAFTASI KUTLU OLSUN
Yeşilay olarak başta okullarda Yeşilay Haftası’nı coşkuyla kutlayan öğretmen ve öğrencilerimiz olmak üzere tüm halkımızın Yeşilay Haftası’nı kutluyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.


YEŞİLAY GENEL MERKEZİ  Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü   M. Cüneyt Usta İletişim: 0212 527 16 83 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı,    Nuruosmaniye Cd. No:17-1 Cağaloğlu-İstanbul

Tel. 0212 527 16 83  Faks. 0212 522 84 63    web. www.yesilay.org.tr    e-posta: halklailiskiler@yesilay.org.tr


Bu haber 1453 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri