Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Termal Mega Kentin Temeli Mayısta atılacak

03.03.2010


BEYPAZARI TERMAL MEGA KENT İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI.Beypazarı Kaymakamlığı toplantı Salonunda ilçenin Boztepe ile Karapınar Mevkii'nde 1350 dönüm arazi üzerine kurulacak Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise sayılı Termal Şehri içinde Türkiye'nin en büyük kongre merkezlerinden biri ile 5 yıldızlı odelin yer alacağı Akropol adı verilen Mega Kent hakkında Basın toplantısı düzenlendi.  

Ankaranın Turizm ilçesi Tarihi Beypazarı ilçesi Karapınar mevkiinde çıkan termal suyun değerlendirilmesi amacıyla belediyece 'Nom Limited Şirketi'ne 30 yıllığına kiralanan su kaynağı ve kurulacak Termal Şehir ile ilgili son gelişmeler basın mensuplarına anlatıldı, sorulara cevap verildi. Toplantı sonrasında Beypazarı Termal Su Havzası Basın mensuplarına gezdirildi. 

Termal Mega Kent Akropol tanıtıldı ve Termal Su Havzası Basın Mensuplarına gezdirildi.

Proje sahibi Ahmet Kuru ve şirket ortaklarından İsa Kuru ve Proje Mimarları Beypazarı Kaymakamlığı toplantı salonunda projesi hazır olan 1. Etap projenin tanıtımını slayt gösterisi ile basın mensuplarına anlattılar. Daha sonra Beypazarı Termnal Su Kaynağı Havzasına giderek Termal su hakkında bilgi aktarıldı.

 

Termal Mega Kent Projesi 10 etapdan oluşuyor. Termal su kaynağı bölgesinde günlük 40 bin kişinin ihtiyaçlarına cevap verecek alışveriş merkezleri, devre mülkler, oteller, yüzme havuzları ve sosyal tesislerle birlikte 1200 konut yer alıyor.

1. Etap Projenin tamamlandığı ve bu proje kapsamında 1000 yataklı 5 yıldızlı Termal Otel ve Kongre Merkezi ile 500+400=100 adet 3000 yataklı Devremülk, 30.000 m2 alan üzerine kurulacak Termal Tesisler, Alışveriş Merkezi, sosyal Tesisler ve Rekreasyon alanları bulunuyor.

Türkiye’nin önde gelen kongre merkezinin yapılacağı Proje bedelinin 1 milyar dolar olduğu belirtilerek 10 etaptan oluşan termal mega kent için 1. Etap projenin temel atma töreni 2010 Mayıs ayı içinde gerçekleşeceği, devre mülklerin satışına ise başlandığı belirtildi.

Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, kurulacak Termal Şehir Mega Kent Akrapol Termal Beypazarı tesislerine yeni su hattı çekerek su sorununu çözdü. Ayvaşık Mahallesi Boztepe mevkiinde Mayıs ayında inşatına başlanacağı belirtilen Mega Kent Akrapol Termal Beypazarı tesisleri için 2200 m uzunluğunda içme suyu hattı Beypazarı Belediyesi Su Şebeke Amirliğince döşendiği belirtildi.

Beypazarı Kaymakamı Hikmet Aydın; Proje yetkililerinden proje hakkında bilgi aldı ve proje tamamlandıktan sonra Türkiye'den ve Dünyanın bir ucundan uçakla gelecekler için Havalanı ihtiyacı olduğunu vurgulayarak bu konuda çalışmalara da başlayacağız dedi.

Termal su kaynağı bölgesinde günlük 40 bin kişinin ihtiyaçlarına cevap verecek alışveriş merkezleri, devre mülkler, oteller, yüzme havuzları ve sosyal tesislerle birlikte 1200 konutun yer aldığı belirtildi.

 

Proje Sahibi Nom Ltd. Şirketi sahibi Ahmet Kuru ve Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp Yeni Yıldız Gazatemizin sorumlusu ve DHA muhabirine açıklamada bulundu.

 

Ahmet Kuru; ''Saniyede 28-30 litreye yakın su var. Derecesi şu an 55 dereceyi buldu. Bu 56-57 yi bulacak. Derine indikçe bu suyun sıcaklığı çok daha artacak. Karşımızda olan Boztepede inşallah nisan sonu mayıs ortalarında yine Kaymakam beyin ve belediye başkanımın da uygun gördüğü bir tarihte temelini hep beraber atacağız. Bu birinci etap dediğimiz 100 yataklı 5 yıldızlı Termal Kongre Oteli ve 1000 dairelik bir devremülk 30.000 metrekarelikde bir alışveriş merkezini ilk etapta 36 ayda bitirmeyi düşünüyoruz. Suyumuzu da hep beraber geldik ziyaret ettik. Bu suyun bu tesislere ne kadar yetip yetmeyeceği hesapları şu anda yapılmaktadır. Ama görülüyorki bir Beypazarı'na yetecek kadar güzel bir hazine akmaktadır. Biz bu yatırımı buraya yapalım mı yapmayalım mı düşüncesiyle epey bir araştırma yaptık. Burda sayın Belediye Başkanımızdan çok büyük destek gördük, iyi karşılandık. Beypazarı halkıda turizmi benimsemiş. Bunlarda bizim bu yatırımı buraya yapmamızda büyük katkıları oldu. O heyecanı gördük. Onun için hepiniz huzurunda Belediye Başkanıma, meclis üyelerine, bizi seven herkese, bu yatımın burda yapılmasını isteyen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu Beypazarı bizim, bu ülke bizim, hepimize hayırlı uğurlu olsun.'' Diyerek Mega Kent Akrapol'un adını açıkladı. ''Akrapol Şehrin en yüksek tepesi ve önemli binaların yapıldığı yer demektir. Boztepe de Beypazarı'nın yüksek bir yeri, yapacağımız işleri de takdir edersiniz önemli binalar, bunun için ismini akropol koymakta karar verdik.'' dedi.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp; ‘’ Bu gün mutlu bir gün daha yaşıyoruz. Özellikle ahmet Beye Beypazarında böyle bir tesisi kurmak için özveride bulunduğundan teşekkür ediyorum. İnşaallah hep birlikte amacımıza biraz daha yaklaşacağız. Beypazarında çeşitlendirmek istediğimiz turizmimizi biraz daha çeşitlendireceğiz. Kültür turizmimizin yanında şu anda Termal tesislerimizle ve kongre merkezimizle birlikte bir hamlede daha bulunmuş oluyoruz. Hep kafalardaki soru işareti acaba sıcak su yeterli miktarda varmı derecesi neydi şu anda akan suda bunun en güzel delilidir. Bu tesis için hatta Beypazarı’nın diğer yatırımları için Beypazarı’nda güzel bir maden yatağının daha olduğunu hepimiz gözlerimizle görüyoruz. İnşallah baharda bu tesislerimizin temelini atarak Beypazarı ekonomisine ve ülke ekonomisine katkıda bulunacağız kanatindeyim’’ dedi.


Bu haber 1668 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri