Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Beypazarı 2 kat büyüyecek

04.02.2010


Beypazarı Termal Mega Kent Akrapol için geri sayım başladı.35 nüfuslu Beypazarı 75 bin nüfusa yükselecek. 40.000 nüfusu barındıracak
Termal Şehir kurma çalışmalarına bugün (02.02.2010) Beypazarı Belediyesinde yapılan basın toplantısı ile start verildi.
Boztepe ve Karapınar mevkii arasında 1350 dönüm arazi üzerine Avrupa'nın en büyük, dünyanın sayılı Termal Şehri kurma çalışmaları başladı.
Karapınar mevkiinde çıkan termal suyun değerlendirilmesi amacıyla Beypazarı Belediyesince Nom Ltd. Şti'ne 30 yıllığına kiralanan Termal su kaynağı bölgesine günlük 40.000 kişinin yaşayacağı Alış veriş merkezleri ile Devre mülkün, otellerin, yüzme havuzlarının, 1200 konutun ve sosyal tesislerin yer aldığı inşaatların yapımına başlanacak. Termal Şehir içinde Türkiye'nin en büyük Kongre merkezi ve 5 yıldızlı otel de yer alacak. İşviçreden alınan rapora göre Beypazarı'nda çıkan termal suyun Türkiyede'ki en iyi sulardan olduğu belirtildi. Termal Şehrin proje bedeli 1 milyar dolar. İnşaatlara 2010 yılı İnşaat sezonunda başlanacak. Devre mülkler ve inşaatların tamamlanma süresi 2012 olarak belirtildi. 02.02.2010 tarihinde Beypazarı Belediyesinde yapılan basın toplantısında yapılması planlanan Termal şehir tanıtıldı. Basın mensuplarına bilgi verildi. Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp yaptığı açıklamada; ''Bugün 2 mutlu olayı birlikte yaşıyoruz. Birincisi TOKİ'de mutlu sona ulaşıldı. 222 resmi müraacat oldu. Dar gelirli vatandaşlarımızın TOKİ'den yararlanma fırsatını sağladık. Beypazarı'nın Marka Kent haline gelmesini Kültür Turizmiyle tanıttık. Yeni aktiviteleri de katmamız gerekiyordu. Kültür Turizminin yanında Termal Tesislerle de Beypazarı'nın adını duyurmak istiyorduk. Büyük bir aşama kaydetmiş bulunuyoruz. 2012 yılında Beypazarı hem Termal Tesisleri hemde Kongre Merkezi olarak Türkiye ve dünyada adını duyuracaktır. Yapılacak yatırım yaklaşık 1350 dönümlük bir alandır. Bu alan içinde düşünülen 1200 konut’tur. Yaklaşık burada 40.000 kişilik grubu misafir etmek istiyoruz. Şu anki nüfusunun 35.000 olduğu düşünülürse 2 nci bir Beypazarı oluşturacaz. Bu da Beypazarı’na ekonomik bir katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Beypazarı Belediyesi olarak şu anda tanıtım ofisi lehine su bağlamak için yaklaşık 2,5 kilometrelik su tesisatı borusu döşedik. Havaların iyileşmesiyle buranın yolunu da açacağız. Beypazarı'nda sadece kültür turizmi değil, bugün olduğu gibi termal tesislerimiz, kongre merkezlerimiz yanında hemen yanımızda olan 30 km ilerdeki Karaşar Saray Beldelerinin yakınlarında kış turizmini, artı köy turizmini ilerleterek Beypazarı'nın turizmde nasıl var olduğunu ve marka olduğunu tüm dünyaya isbat etmek istiyoruz'' dedi.
35.000 nüfuslu Beypazarına bu proje ile 40.000 nüfusu barındıracak ikinci bir Beypazarı kuruluyor.
Proje sorumlusu Yüksek Mimar Şakir Meraki Mega Proje Termal Şehir hakkında görsel bilgiler sundu. Proje sahihi Nom Ltd. Şti. sahibi İsa Kuru da Termal Kent içinde yapılacak Devre Mülklerin satışına başlandığını belirterek 1+1 devre mülkün 7250 TL dan satışa sunulduğunu belirtti. Devre mülklerin 7 günlük, 10 günlük olarak değiştiği, 1+1, 2+1 şeklinde değişik devre mülklerin olduğunu belirtti. Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, içinde Avrupa'nın en büyüğü, dünyanın sayılı Termal şehir kurma çalışmalarını anlattı. Özalp, yaptığı basın toplantısında ilçenin Boztepe, Karapınar Mevkii'nde 1350 dönüm arazi üzerine Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise sayılı Termal Şehri içinde Türkiye'nin en büyük kongre merkezlerinden biri ile 5 yıldızlı odelin yer alacağını belirtti. Bu amaçla Karapınar mevkiinde çıkan Termal suyun değerlendirilmesi amacıyla belediyece 'Nom Limited Şirketi'ne 30 yıllığına kiralandığı belirtildi.
Termal şehri tanıttı
Termal su kaynağı bölgesinde günlük 40 bin kişinin ihtiyaçlarına cevap verecek alışveriş merkezleri, devre mülkler, oteller, yüzme havuzları ve sosyal tesislerle birlikte 1200 konutun yer aldığı inşaatların yapımına başlanacağı açıklandı. Termal Şehir içinde Türkiye'nin önde gelen kongre merkezi ve 5 yıldızlı otelin de yer alacağı belirtildi. Proje bedeli 1 milyar olduğu belirtilen Termal şehir için inşaat çalışmalarına kış ayının bitimiyle birlikte başlanacağı, devre mülklerin 2010 yılında bitirilmesi hedeflendi. Özalp,''İkinci bir Beypazarı kuruluyo'' dedi.
Ruhsat işlemlerinin tamamlanması ile ilkbaharda temelin atılacağını belirten şirket sahibi İsa Kuru tesisin isminin ''Akropol Mega Kent Beypazarı'' olacağını belirtti. İsa Kuru ''Beypazarı'nın Boztepe mevkiinde bin 300 dönüm arazi aldık. Bu arazi üzerine toplam 4 etaptan oluşan 2 bin konutluk devre mülk ve 50 bin metrekarelik alanda sosyal tesis, kongre merkezi kurmayı planlıyoruz. Kuracağımız kongre merkezi aynı anda 40 bin kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip olacaktır.'' dedi. Kurulacak tesiste ilk etapta 300 kişiyi istihdam etmeyi planladıklarını belirten Kuru tesisin tamamlandığında Avrupa'nın en büyük Termal kaplıca ve kongre merkezi olacağını ifade etti. Kendisinin otel işletmecisi olarak bu sektöre yabancı olmadığını belirten Kuru sözlerine şöyle devam etti:''Beypazarı Ankara'ya çok yakın ve tarihi değerlere sahip bir ilçe. Bu bölgede en büyük kaplıca ve kongre merkezi olarak Kızılcahamam Asya Termal var. Proje aşamasında Asya Termal'de teknik mimarımızla birkaç gün kaldık. Biz Asya Termal'den esinlendik fakat yapacağımız tesis Asya Termal'in 16 kat büyüklüğünde olacak.'' dedi. Beypazarı'na böyle bir yatırım yapmanın en büyük sebebinin buradan çıkan Termal su olduğunu belirten Akbulut ''Termal suyun analiz raporlarında kaplıca için çok ideal olduğu sonucu çıktı. Termal su, yerin 650 metre derinliğinde. Şu anda açılan kuyuların derinliği 150 metre. Suyun sıcaklığı ise 56-60 derece olup saniyede 30 litre alınabilecek miktarda. 150 metredeki bu su bile kaplıca için çok ideal ve yeterli miktardadır. Fakat biz tesisi faaliyete geçirdiğimizde bir kuyu daha açıp 650 metredeki Termal suyu çıkartıp tesisimizde kullanmak istiyoruz.'' diye konuştu.

Bu haber 1931 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri