Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Ergenekonda Adı Geçen Beypazarlı

16.01.2010


Bugüne kadar Ergenekon Terör örgütü ilişkilerinde bir Beypazarlının adının geçtiği konuşulmuş ama kim olduğu merak konusu olmuştu. Vatan Gazetesi yazarı Kemal Göktaş "Ergenekon ve Örtülü Ödenek İlişkisi" isimli yazısında yazdı. İşte o isim.Hakan Şanlı, Eruygur'un jandarma komutanı olduğu dönemde 4 tane internet takip sistemi sattı. 1963 Ankara Beypazarı doğumlu olduğunu belirten Şanlı. 1985'de spor malzemeleri satan mağaza açtı. 1991-1993 arasında döviz bürosu işletti. 1995'den sonra savunma sanayi ihalelerine girerek ufak çapta ticaret yapmaya başladı. 2003'de REM şirketinden ayrıldı ve SAMA isimli şirket kurarak Jammer cihazı üretmeye başladı. Halen bu sektörde devam ediyor. Ticari amaçlı olarak Rusya, Azerbaycan, İsrail, ABD ve Pakistan'a gittiğini belirtiyor. Kemal Göktaş'ın kaleme aldığı yazı ise aynen şu şekilde;
 
1. Jandarmanın örtülü ödenekten yaptığı ödemelerle ilgili soruşturmanın konusu ne?
Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ve eski Jandarma İstihbarat Başkanı Levent Ersöz döneminde örtülü ödenekten 5 işadamının hesabına 7.5 milyon dolar aktarıldığı iddiası.
 
2 Jandarmanın örtülü ödenekten yaptığı harcamalarla Ergenekon örgütünün ilgisi nedir?
Jandarmanın örtülü ödenekten yaptığı harcamalara ilişkin ikinci Ergenekon iddianamesi ve dava dosyasında da önemli bilgiler yer alıyordu. İddianamede, önceki gün gözaltına alınan Ankaralı işadamı Hakan Şanlı'ya Ergenekon sanıklarına ''telefon dinleme ve internet takip sistemler'' satarak karşılığında örtülü ödenekten 1.5 milyon dolar aldığı iddia ediliyordu. Şanlı, sorgusunda, jandarmaya ''uydu takip sistem'' sattığı için bu ödemelerin yapıldığını iddia etti. Ancak savcılık, Şanlı'nın bilgisayarında çıkan Signet-1 isimli kaçak dinleme yapabilecek programların ihale ve demo tanıtımlarının bulunduğuna dikkat çekerek bunun ''O tarihlerde Cumhuriyetçi Çalışma Grubu tarafından oluşturulan özel istihbarat arşivi için yapılan dinlemeler için alınan program olabileceğ'' yorumunu yaptı. İddiaların dayanağı ise MASAK raporuydu. MASAK tarafından düzenlenen rapora göre, bir GSM şirketinden Şanlı’nın hesabına 600 bin dolar para yatırıldı. Şanlı, paranın bir GSM şirketinden yatırılmasını “Jandarmaya satmış olduğu cihazların resmi kayıtlara intikal ettirilmemes'' gerekçesiyle açıkladı.
 
3 Şanlı'nın Ergenekon sanıklarıyla irtibatı tespit edildi mi?
İddianameye göre Şener Eruygur, Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur, Ergün Poyraz ve Emin Şirin ile ''örgütsel irtibatlar'' olduğu iddia edilen Şanlı'nın işyerinde yapılan aramalarda Ergenekon ile irtibatlı olduğunu gösteren çok sayıda belge bulundu. Şanlı'nın resmi olarak kurulduğu asker tarafından reddedilen, Ergenekon iddianamelerinde de illegal bir yapı olarak tanımlanan Cumhuriyetçi Çalışma Grubu faaliyetleri çerçevesinde kullanılmak üzere kriptolu telefon temin ettiği ve bunun Ergenekon sanıkları tarafından kullanıldığı belirtildi. İddianamede Şanlı'nın Atilla Uğur'la yaptığı görüşmelerin kayıtları da yer aldı.
 
4 Ergenekon sanıklarının dinleme cihazı alması ne anlama geliyor?
İddianameye göre Ergenekon 2003-2004 yıllarında yapmayı planladığı darbe için ihtiyaç duyulan illegal dinleme cihazlarını Türkiye'ye ithal etti. Bunun için eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ile Eruygur'a ait banka hesablarından dolar bazında yüklü miktarda para ödendi.
 
5 İddianameye göre darbe yapmak isteyen Ergenekon sanıklarının bu kadar güvenerek dinleme cihazları aldırdığı Şanlı kimdir?
Ticari bağlantıları nedir? Şanlı, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığında verdiği ifadede kendisini şöyle tanıttı: ''1963 Ankara Beypazarı doğumluyum. 1985'de spor malzemeleri satan mağaza açtım. 1991-1993 arasında döviz bürosu işlettim. 1995'den sonra savunma sanayi ihalelerine girerek ufak çapta ticaret yapmaya başladım. 2003'de REM şirketinden ayrıldım ve SAMA isimli şirket kurarak Jammer cihazı üretmeye başladım. Halen bu sektörde devam ediyorum. Ticari amaçlı olarak Rusya, Azerbaycan, İsrail, ABD ve Pakistan'a gittim.
 
6 Ergenekon sanıklarının telefon dinleme dışında istihbaratla ilgili ne tür teknik araç kullandılar?
 
Şanlı, Eruygur'un jandarma komutanı olduğu dönemde 4 tane internet takip sistemi sattığını ve bunların ODTÜ, Mecidiyeköy, Ankara Ulus çıkışına takıldığını söyledi. Bu cihazların tanesi yaklaşık 300 bin dolardı.
 
7 Şanlı, sattığı malzemelerin ne için kullanılacağını biliyor muydu?
Şanlı, ifadesinde, sattığı malzemeler için herhangi bir fatura düzenlemediğini belirtirken ''Çünkü bana malzemelerin örtülü ödenekten alındığı, gizli olduğu ve ulusal güvenliği ilgilendirdiği söylendi'' demişti.
 
8 Örtülü ödenekteki para nasıl aktarılıyordu?
MASAK raporuna göre Eruygur’un kişisel hesabından ödeme yapılıyordu. Şanlı ise ifadesinde ” Havaleleri İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan Recep Başçavuş isimli bir astsubay yapıyordu. Jandarma Genel Komutanlığı hesabından yapıldığını düşünüyorum “ demişti.
 
9 İkinci iddianamede bu konunun da yer almasına rağmen, örtülü ödenek soruşturması niye şimdi başladı?
Mart ayında kabul edilen ikinci iddianemede yer alan dinleme cihazlarıyla ilgili iddialarla ilgili BDDK ve Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın raporları yeni tamamlandı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın örtülü ödenekten 5 işadamına para aktardığı tesbit edildi. Bu nedenle ikinci iddianemede değinilen konuya ilişkin soruşturma derinleştirildi.

Bu haber 1675 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri