Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Şehit İmam Kazım Ozanın Kitabı Çıktı

08.01.2010


Kitabın Yazarı Şakir Tarım aramızda'Mekke'nin Fethi' kutlamaları için Ankara'nın Beypazarı ilçesine davet ediliyorum. Hem de programdan tam iki gün önce. Bir gün sonra da aynı amaçla Yalova'da olacağım. Hemen kabul ettim. Niçin? Bildiğiniz üzere, Mardin'in Bilge köyündeki katliamda şehit düşen Hacı Kazım Ozan hocamızın ailesi Beypazarı'nda yaşıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı bu sene anne babasını hacca gönderdi. Oğulları Hacı Kazım Ozan'ın örnek hayatını kitaplaştırma çalışması sırasında, onların evinde iki gün misafir olmuş; defalarca yaptığım telefon görüşmeleri sebebiyle, sanki aileden biri haline gelmiştim. İzzet Bey ve Neriman Hanım'ı telefonla hacca uğurlamak zorunda kalmıştım. Ama, şimdi dönüşlerinde 'mübarek olsun' diye tebrike gitmenin bir görev olduğunu hissediyordum. Bir program vesilesiyle yapılan Beypazarı daveti, bu arzuma ulaşmayı hızlandırdı.
Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şube Başkanım Erdal Ulutaş öncülüğündeki bir ekiple Ankara'dan Beypazarı'na ulaştık. İlk durağımız Ozan ailesinin evi. İzzet Bey ve Neriman Hanım'ın haclarını tebrik ettik. AGD Genel Başkanım İlyas Tongüç ve Genel Merkez çalışanlarının selamlarını ilettik. Onlar hacda iken yayımlanan ve oğulları, efsane hocamızın bir model olma özelliğini yansıtan 'Bilge Köyün Bilge İmamı' adlı eserden, yakınlarına verilmek üzere getirdiğimiz kitapları takdim ettik. Zemzemler içildi, hurmalar yendi, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duadan sonra, programda buluşmak üzere evden ayrıldık.
 
Programın yapıldığı Rüya Düğün Salonu'nun giriş bölümündeyiz. İçeride büyük bir canlılık ve hareketlilik var. Teşrifatçılık, tanıtma ve kitap satış reyonlarında görevli gençler, çok önemli bir vazifeyi yerine getiriyor olmanın ciddiyeti içindeydiler. Orada, bir sürprizle karşılaşıyorum. Beypazarı'nın mahalli şairlerinden Fatma Özcan Aladağ hanım imzalı kitabını bana vermek için bekliyor. Tanışıyoruz. Ben de 'Bilge Köyün Bilge İmamı' kitabımı imzalayıp ona veriyorum. 'Beypazarı Kadını' adını taşıyan kitabın kapağı ilgi çekici: Aşağıya kadar uzanan bürgüleriyle tarihi Beypazarı evlerinin arasında yürüyen iki Beypazarlı hanım... Sadece bu görüntü bile, bu şirin ilçemize hakim olan ruh ve manayı anlatmaya yetiyor. Fatma bacımız bu eseri sebebiyle teşvik, teşekkür ve onur ödülleri almış. Kitaba hakim olan dört unsur var: Millilik, yerlilik, tabilik, samimiyet. Şair, niçin şiir yazdığını şöyle ifade ediyor: 'Şairlerin yazar kalemi/Sadıklar verir selamı/Allah için sevenleri/Yazıyorum gündüz gece.' Kitaba ismini veren 'Beypazarı kadını' şöyle tanıtılıyor eserde: 'Geleneksel bürgüyü bürür başına/Şalvarla naylon ayakkabı yakışır ayağına/Çalışır, girse de elli-altmış yaşına/Irgatlığıyla onur duyar Beypazarı kadını.' Şairimizin Türkiye sevdası ve birleştirici üslubu ise şöyle yansımış şiirine: 'Okullarda her bir ferdi/Peygamber ocağında Er'di/Kardeştir Türk'ü Kürdü/Güzeldir benim memleketim.' Allah, Fatma bacımızın kalemine güç versin, diye dua ediyorum.
Salona giriyoruz. 600 kişilik salonun en az yüzde 80'ini gençler oluşturuyor. Ayakta kalanlar da var. İki gün gibi kısa bir sürede, bu güzel organizasyonu gerçekleştiren Beypazarı Anadolu Gençlik Temsilciliği her türlü takdiri hak ediyor. Programın başında, 'Mekke'nin Fethi Şöleni'ne katılan protokol tanıtılıyor. Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri, bazı belde belediye başkanları, Ankara'dan katılan AGD temsilcileri... Hepsi tek tek sayılıyor ve ayrı ayrı 'Aramızdalar! Hoş geldiniz!' ifadeleri kullanılıyor. Şimdi final... Perde açılıyor. Bilge köyü katliamında şehit düşen Hacı Kazım Ozan'ın salondakileri selamlayan görüntüsü perdeye yansıyor ve resmin altında 'Ben de aranızdayım!' yazısı var. Salonda büyük bir alkış ve duygu yoğunluğu yaşanıyor.

Programda yer alan AGD Ankara Şube Başkanımın selamlama konuşması ile, benim 'Mekke'nin Fethi'ni anlatan konuşmam dışındaki; sinevizyon, şiir, ezgi gibi bölümler hep Beypazarı AGD'ye mensup gençler tarafından hazırlanmıştı. Amatör bir çalışma olmasına rağmen, gençlerdeki samimiyet ve heyecan görülmeye değerdi. Bu sürükleyici programı icra eden gençlerin hepsi, Hacı Kazım Ozan'lardan devraldığımız davayı sonuna kadar götüreceğiz, diyen bir kararlılık içindeydiler. Vefakarlığın bugünkü dünyada da büyük bir değer olduğunu göstermiş oldular. Programı büyük bir dikkatle izleyen Beypazarı'nın Anadolu kültürüyle yetişmiş kıymetli Belediye Başkanı Mehmet Cengiz Özalp ile diğer protokole; kısa sürede bu programı hazırlayan gençlere ve tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Beypazarı'nın sevgili gençleri!.. Sizleri alınlarınızdan öpüyorum. Katılanlara unutulmaz bir gece yaşattınız. Bizlere güven ve cesaret verdiniz. İnancınıza olan sadakat ve vefakarlığınızı ispat ettiniz. O geceki halinizi, bir ömür muhafaza etmenizi diliyorum...


Bu haber 1971 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri