Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Hastaneye ISO 2000 belgesi

15.02.2006


TÜRKİYE İLK DEFA BİR İLÇE HASTANESİ TSE ISO 2000 BELGESİNİ ALDITürkiye'de ilk defa bir ilçe hastanesi TSE ISO 2000 belgesini aldı. TSE ISO 2000 Belgesini alıp elinde tutan toplam 33 hastaneye birde ilçe hastanesi eklendi.

Beypazarı Devlet Hastanesi yönetimi, doktorlar ve personeli ile 2005 yılında başlatılan çalışmalar 2006 yılında verimini verdi ve TSE ISO 2000 belgeli il ilçe hastanesi ünvanı nı kazanan Beypazarı Devlet Hastanesi bu kalitenin sürekliliğini sağlamak için kaliteyi daha da yükseltmek istiyorlar.

Bireysel olarak TSE’den belge alan Devlet Hastanesi personeli hastaneyi kimse denetlemeden kendileri karar vererek hastaneyi denetlemeden geçirip sonra hastanenin kalitesinin yükseldiğini görünce TSE ye müracaat ediyorlar. Denetimlerden sonra TSE ISO 2000 belgesini 13.02.2006 Salı günü alan hastane personeli ve doktorlar kaliteyi yükseltmenin ve belge almanın sevincini yaşıyorlar.  

Beypazarı Kaymakamı Haluk Nadir Beypazarı Devlet Hastanesinin TSE ISO 200 belgesi alması konusunda; ‘’Beypazarı Devlet Hastanesi Başhekimliğimiz olarak 2005 başlarında ISO 2000 Belgesine talip olmuştur dün itibariyle bu belgeyi aldılar. Bu zor koşullarda bu imkansız koşulları değerlendirerek hastanemizi en iyi şekle getirmek suretiyle bu belgeyi hak kazanmışlardır. Bu belge uluslar arası Standardlarda olan bir belgedir. TSE 2000 belgesi. Tabii hedeflenen amaç burada Beypazarı, aynı zamanda burası bir bölge hastanemiz ve civardaki bölge insanımıza çok kuvvetli bir hizmet sunmaları Asıl hedef bu. Başta Başhekimliğimiz, grup başkanlarımız, ve bütün doktor arkadaşlarımız uzmanlar ve tüm hastane personeli bu çalışmalarını en yüksek düzeye çıkarmak için böyle bir hizmete talip olmuşlar. Ben başta emeği geçen baş hekimliğimize ve bu projeyi özel olarak üstlenen Adem beye ve bütün herkese burada teşekkür etmek istiyorum. Tabii biz hep beraber bu çalışmaların takipçisi olacağız. Arkadaşlar geldiğimiz günden itibaren hizmet vermek bakımından bu arkadaşların çok gayretli olduğunu gördük ve bu gayretlerin devam etmesi içinde elimizden gelen bütün imkanları sunmak zorundayız. Ve bütün hepimiz bu arkadaşlara yardımcı olacağız ki buradaki, yöremizdeki insanlara, halkımıza en iyi hizmeti verebilsin. Huzurlarınızda bu arkadaşları gönülden, yürekden alkışlıyorum, tebrik ediyorum, kutluyorum. Bu başarılarının devamını istiyorum. Ve bütün arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah çok daha güzel hizmet sunacaksınız ve bunu devam ettireceksiniz. Ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor arkadaşlar. Bu ilki gerçekleştirmeleri bakımından sizleri tebrik ediyorum ve kutluyorum.’’ dedi.

Beypazarı Sağlık Grup Başkanı ve Baştabip Bekir İnan ise; Daha üst düzeyde hizmet vermek için 1.5 yıl önce kalite yönetim sistemini başlattık. Eksiklerimizi tesbit ederek düzeltme yönüne gittik. Bunlar kolay olmadı, uzun zaman aldı. Geceli gündüzlü mesai gerektirdi fakat yılmadık. Ankara İl Sağlık Müdürlüğünün yoğun desteği ile her türlü eksikliklerimizi kısa bir zamanda giderdik. Kasım ayı içerisinde 3 gün süren bir denetimden geçtik ve aralık ayı içerisinde belgemizi üst komisyon vermeyi uygun buldu. Bu belgeyi almakta maksat en üst düzeyde sağlık hizmetini Beypazarı’na getirmek içindi. Bu belge bize şevk verdi. İlerde yapabileceğimiz daha güzel sağlık hizmeti verebilmek için bie başlangıç oldu. Hedefimiz devamlı ileri gidip halkımıza en güzel hizmeti sunabilmek. Bütün çevre ilçelerin hastaları bize gelir. Bizim hasta yoğunluğumuz çok fazla. Onun için burayı üst düzeyde merkez olatak tutmak zorundayız.  Beypazarı Devlet Hastanesi Bölge Hastanesi konumunda hizmet veren Ankara Sincan, Nallıhan, Ayaş, Güdül, ilçe ve beldelerinden; Bolu-Kıbrıscık, Seben hatta Mudurnu ilçe ve köylerinden, Eskişehir Mihallıccık ilçelerinden hastaların gelip tedavi olduğu bir hastanedir. Ankara’ya yakın olması bizim dez avantajımızdır. Bazı hastalar Ankara’ya gidebiliyor ama bueası merkez. Kaleyi güçlü tutmak lazım. Hastanemiz 100 yatak kapasitesine sahip olup, bulunduğu yer itibarı ile bölge hastanesi konumunda çalışmaktadır. Hastanemizde 29 u uzman 6 sı pratisyen ve 3 diş tabibi olmak üzere 38 tabip, 75 hemşire, 16 röntgen teknisyeni, 10 labaratuvar teknisyeni, 10 anestezi teknisyeni ve yardımcı eleman olarak 53 personel ile toplam 202 personel ile çalışmaktadır. Hastanemizde 2005 yılı içerisinde 193.476  hastaya bakılmış, 3099 hasta yataklı servislerimizde tedavi edilmiş ve acil servisimize   45.162 hasta başvurmuştur.  1000 civarı doğum vardır. 1500 ameliyat gerçekleşmiş ve bunun 1000 tanesi büyük ameliyattır. Büyük hastanelerde uygulanmakta olan Laboratuar cerrahi dediğimiz büyük cerrahi ameliyatlar rahatlıkla 3-4 yıldır hastanemizde yapılabilmektedir. Sincan’dan ve Ankara’dan gelen bazı hastalar Beypazarı’nı tercih etmekte. Ankara büyük doğum evi % 100 kapasiteye ulaşmış, lütfen bize hasta sevk etmeyin diye yazı yazdılar. Numune Hastanesi ful dolu. Orada hasta muayene ettirmek çok zor. İl Sağlık Müdürlüğü talimatlarıyla Beypazarı,  yani diğer ilçeler, Ankara’ya hasta göndermede çok büyük sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Ankara’daki merkezi hastanelerden provizyon alacaksın, Ankara’daki hastaneyi arıyorsun, telefon görüşmeleri 1 saatı buluyor. Doçente aman böyle bir hastam var al, yok yok yok, kimse hastamı almaz. Bizim en büyük sıkıntımız hasta sevklerinde yaşadığımız zorluk. Hiçbir hastane taşradan  gelen hastayı kabul etmiyor. Nitekim bir iki acil vaka gönderdik soruşturma açıldı. Bizim en büyük sıkıntımız bu.

Çözüm taşrayı kuvvetlendirmek lazım, yetkili hale getirmek lazım. 26 uzmanım varsa 26 daha gelirse akşam nöbetlerine geçerim. 24 saat uzman hekimler her dalda nöbet sistemini ben burda geçiririm.

         Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında  yapılan iyileştirmelerimiz şunlardır.

         Tıbbi atık ve evsel atık yönetmelikler çerçevesinde düzenlenmiş,

         Ölçüm yapan cihazların kalibrasyonları

         Eğitimler (Halk ve hizmet içi)

         Ameliyathane düzenlemeleri

         Personel görev tanımlarının yapılaması

         Yönetime kolay ulaşımın sağlanması

         Stok kontrol sistemlerinin kurulması

         Temizlik ve kontrol çizelgelerinin oluşturulması

         Ambar ve depolarda yapılan düzenlemeler

         Hasta Kabul işlemlerinde düzenlemeler

         Tanımlama ve yönlendirmeler

         Hasta Memnuniyet anketleri

         Dilek ve şikayet kutuları ve değerlendirilmeleri

         Personel memnuniyeti anketleri

Hastanemiz 23.12.2005 tarihli Kalite belgesini (TSE ISO EN 9001-2000) 13.02.2006 tarihinde TSE belgelendirme şubesinden teslim almıştır.

Bu belgenin alınabilmesi için yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışma süreci geçmiştir. Bu iş için Kalite Temsilcisi olarak Hastane Müdür Yardımcısı Adem ÖZTÜRK  görevlendirilmiştir.

Toplam Kalite Yönetimi(TKY) bir kurum ya da kuruluşun tüm kaynaklarını (insan, teknoloji, bilgi, malzeme, finans) tüm faaliyetlerini, çalışanların ve müşterilerin mevcut ve gelecekteki beklentilerini tatmin edecek, iş sonuçlarında mükemmelliği sağlayacak ve topluma olumlu katkılarda bulunacak şekilde yönlendirmesidir.

Hastanelerde; Etkili ve verimli hizmet verilmesini temin edecek şekilde “Yönetim-Organizasyon Yapısını iyileştirmek,

Hizmet sunanların daha etkili ve verimli çalışmalarını sağlamak için, optimum çalışma şartlarını sağlamak,

Zaman kaybına yol açmadan, işlemlerin etkili ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi için, birimler arası koordinasyonu sağlamak gerektiği ortaya çıkmıştır.’’ dedi.


Bu haber 1291 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal çELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri