Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Aztech ADSL Modem DSL 3100R

23.12.2004


Giderek yaygınlaşan ADSL hızlı internet bağlantısına uygun Aztech’in ADSL modemi DSL 3100R, 4 portlu ethernet bağlantısı, hem router hem de modem özelliği ile incelemeye değerÜlkemizde çok sıkıntılı bir süreç sonunda yaygınlaşmaya başlayan ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - Asimetrik Sayısal Abone Hattı), büyük kentlerden sonra yavaş yavaş tüm illerimizde kullanılmaya başlandı.
Mevcut altyapı (bakır tel) üzerinde değişikliğe gitmeden, sadece santralde bazı değişiklikler yapılarak ADSL hizmeti verilebiliyor olması, hızlı interneti Türkiye'de mümkün kılıyor. Her ne kadar ülkemizdeki bazı bürokratik engeller sebebiyle yaygınlaşmasında epey bir gecikme yaşansa da sorunların ortadan kalkmasıyla artık bağlı bulunduğu telekom santrali uygun olan herkes 2 gün içinde ADSL sahibi olabiliyor.
İnceleme yazımızda ADSL hattı satın alma işlemlerinden tüm ayarları yapıp internete girmeye kadar tüm adımları sizlerle paylaşacağız.       
KUTU İÇERİĞİ
* DSL 3100R ADSL Modem
* Network kablosu
* Elektrik için adaptör
* Yazılım ve yardım dosyalarını içeren CD
* Telefon bağlantısı için Splitter   
GENEL ÖZELLİKLER
Aztech’in ülkemizde satılan en gelişmiş modemi olan DSL 3100R, 4 adet ethernet portuna sahip. Bu sayede 4 adet bilgisayarı network kartı dışında ek bir donanıma sahip olmadan ADSL hattınıza bağlayabiliyorsunuz. Bu anlamda ürün Hepsi bir Arada (All in One) ADSL modem ketagorisinde değerlendirilen bir cihaz. Yani bu ürünü ADSL Modem, Router aynı zamanda switch olarak kullanabiliyorsunuz.
Conexant CX 82310 çipsetine sahip olan DSC 3100R, 8Mbps'ye kadar veri indirme (downstream) ve 800Kbps’ye kadar veri gönderme (upstream) özelliklerine sahip. Standart 10/100Base-T ethernet kartlarını destekleyen modem, Windows 98SE, 2000, ME, XP ve Mac OS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.
GENEL GÖRÜNÜM
Ortalama bir kitap boyutlarında olan ürün, yeşil-mavi karışımı dış bir gövde kaplamasına sahip. Ön yüzde bulunan ve yeşil renk veren led'ler yardımı ile bağlantının durumu, bağlı olan bilgisayarları, hattın durumu ve güç bağlantısının takılı olup olmadığını anlayabiliyorsunuz. Ürünün arka yüzünde 4 adet ethernet portu, güç girişi, sıfırlama (Hard Reset) yuvası ve ADSL hat girişi bulunuyor.
ADSL özelliği olan hattınıza telefonu doğrudan bağladığınızda hatta duyacağınız hışırtıyı giderecek olan 'Splitter' adı verilen ek parça da ürünün kutusundan çıkıyor. Genelde üst seviye modemlerle beraber verilen bu ek parça olmadan, net ve gürültüsüz telefon görüşmesi yapamazsınız. Piyasada 5-10 milyon liraya satılan bu ek parçanın kutudan çıkması önemli.
ADSL BAŞVURUSU
Eğer bulunduğunuz şehirde ADSL hizmeti varsa ve sizin hattınızın bağlı bulunduğu santralde (büyük şehirlerde 2-3 ve daha fazla santral bulunurken küçük şehirlerde tüm hatlar tek bir santrale bağlı olabilir) boş port varsa hızlı internet için başvuru yapabiliyorsunuz.
Bunun için önce Telekom müdürlüğüne nüfus kağıdınızla giderek bir dilekçe dolduruyorsunuz. Bu işlemin ardından iki gün içinde hattınız açılıyor ve irtibat için verdiğiniz telefon numarasına şifre ve kullanıcı adınız bildiriliyor. Ayrıca, Türk Telekom’un 4440375 numaralı ADSL Müşteri Hizmetleri numarası da size 24 saat destek verebiliyor.
MODEM KURULUMU
Bilgisayarınızda network kartı varsa modemin fiziksel kurulumu 5 dakika bile sürmüyor. Yapmanız gereken modemin elektrik bağlantısını yapmak ve network kablosunu bilgisayara bağlamak. Tabii iş bu kadarla bitmiyor. Gerekli ayarları ise modemin üzerinde olan bir IP numarası ile yapıyorsunuz. Bu tip modemlerin konfigürasyonu hep benzer şekilde gerçekleştiriliyor. Gerekli olan IP numarası hem kullanım kılavuzunda, hem de modemin arkasında bulunan network portlarının üzerinde yapıştırılmış bir etikette (bu etiket daha sonra bağlantı için sökülüyor) yazıyor.       
YAZILIM
Modeminiz için  IP numaranızı önce öğrenin. Her modem firmasının farklı IP numaraları kullanıdığını hatırlatırız. Bu IP numarasını bir Internet Explorer penceresine yazıyoruz. Açılan web sayfasında ise modemle ve ADSL bağlantısı ile ilgili ayarlar bulunuyor.
Sol yanda en üstte Login Status bağlantı durumumuzu gösterirken, Login Settings ise kullanıcı adı, şifre ve bazı ayarların bulunduğu menüyü açıyor. Diagnostic Test ise bağlantı durumu ile ilgili bir dizi testi çalıştırıyor.
Burada Login Settings bölümünde bazı ayarlara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, Protocol PPPoA VC-Mux olmalıyken, VPI 8 , VCI ise 35 değerini almalı. Bu değerler ve ayarlar İstanbul-Avrupa yakası için belirlenmiş. Farklı bir şehirde iseniz, ayarların farklı olma ihtimali var. Bu konuda kesin bilgi için bağlı bulunduğunuz bölgedeki Telekom şubelerinden bilgi almadan bu ayarları girmeyin.
Sağda bulunan Advanced Mode bölümünde ise gelişmiş ayarlar bulunuyor. Bunlar arasında Lan Status, Port Forwarding gibi ileri düzeyde bilgi gerektiren ve yeterli bilgi sahibi olmayan kullanıcıların fazla karıştırmaması gereken bir bölüm var.
Advanced Mode bölümünü hiç kullanmadan da modemle ilgili temel ayarları yapmak mümkün. Ancak Emule, Kazaa gibi yazılımları kullanmak ve Remote Desktop işlemleri gibi özel port isteyen uygulamalar çalıştırmak istiyorsanız, belli ayar değişiklikleri yapmanız gerekiyor. Modem normalde (benzerlerinde olduğu gibi) tüm portlar kapalı olarak geliyor. Örneğin, Windows’un Remote Desktop özelliğini kullanmak için 3389 numaraları portun açık olması gerekiyor. Bu işlemi Port Forwarding bölümünden yapıyorsunuz. Yine LAN, DHCP Server ayarlarını da bu bölüm altındaki LAN&DHCP seçeneğinden ayarlayabiliyorsunuz.
Ayrıca bilgisayara bağlanan bilgisayarların yerel IP numaralarını da isterseniz buradan verebiliyorsunuz. Advanced bölümündeki ayarlara dokunmadan da interneti kullanabiliyorsunuz. Ancak belli başlı uygulamaları çalıştırmak için, o uygulamaların ihtiyaç duyduğu portları açmak gerekiyor.
Aztech 3100R, aynı zamanda Router (Yönlendirici) olarak da kullanılıyor. Ürün, lokal bir ağ üzerinden internete bağlanmak için de kullanılabilir. Üzerindeki 4 adet ethernet portu yardımı ile 4’e kadar bilgisayarı ek donanıma ihtiyaç duymadan internete bağlayabiliyorsunuz. İncelememiz sırasında ürünü 2 bilgisayar arasında ağ kurmak ve bu ağ üzerinden internete bağlamak için kullandık. Hem iki bilgisayar arasındaki ağda, hem de internete bağlanmada en küçük bir problem yaşamadık.
Ürünün belki de tek eksi sayılabilecek özelliği ise (rakiplerinin birçoğunda bulunan) Firewall özelliğinin olmamaması. Firewall (Ateş Duvarı), bir bilgisayarı dışarıdan (özellikle internetten) gelebilecek virüs ve diğer saldırılara karşı koruyan yazılımlara verilen genel ad. Bu 'ateşduvarları' sayesinde dışarıdan bilgisayara yapılacak herhangi bir saldırılar filtre ediliyor.
ARTILARI
* Router olarak da kullanılabilmesi
* 4 ethernet portu 
EKSİLERİ
* Firewall özelliği yok
SONUÇ
Gittikçe yaygınlaşan ve sahip olunmasındaki bürokratik engeller ortadan kalkan, ADSL bağlantısı için rahatlıkla tavsiye edeceğimiz Aztech DSL 3100R, emsalleriyle benzer özelliklere sahip. Firewall özelliği olsaydı NTVMSNBC-Teknoloji Servisi’nden tam not alabilirdi. Ancak, yine de uygun fiyata hepsi bir arada ADSL modem almak istiyorsanız değerlendirilmesi gereken bir ürün.
İncelemesini yaptığımız DSL 3100R Aztech ADSL modem serisinin en üst versiyonu. Bu seride biri USB diğeri de USB-Eterhernet Combo olmak üzere 2 adet modem daha bulunuyor. Ayrıntılı bilgiyi distrübütör firmanın web sayfasından alabilirsiniz. 
       Aztech DSL 3100R ADSL Modem
       Çipset: Conexant CX 82310
       Uyumlu Olduğu Standartlar: ANSI T1.413 issue 2, ITU-T G.992.1 (G.dmt), G.992.2 (G.lite) ADSL standardı ile uyumlu.
       Ethernet: 4 port 10/100 AutoMDI/MDIx Switch (Standart 10/100Base-T ethernet kartlarını destekler)
       İşletim sistemi Desteği: Win98SE/2000/ME/XP desteği; Mac OS dahil tüm işletim sistemleri için ethernet sürücü desteği,
       Portlar: 4x RJ-45 ethernet çıkış, 1 RJ-11 telefon çıkış
       Boyutlar: 303x168x46mm
       Özellik: Türk Telekom onaylı, 2 yıl garantili
       Ağırlık: 500 gr.
       Fiyat: ..... $ + KDV
       Üretici Firma: Aztech
       Distrübütör Firma: Albim

Bu haber 2077 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : NTV-MSNBC
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri