Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Toplu Görüşmelerden İyi Bir Sonuç Beklemiyoruz!

15.08.2010


DES Genel Gürkan Avcı; grev, toplu sözleşme ve siyaset hakkı tanımayan 4688 sayılı mevcut sendika yasası nedeniyle 15 Ağustosta başlayacak olan toplu görüşmeleri tiyatro oyununu anımsatıyor.Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Gürkan Avcı, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 9’uncu kez yapılacak olan toplu görüşmelerle ilgili olarak; grev, toplu sözleşme ve siyaset hakkı tanımayan 4688 sayılı mevcut sendika yasası nedeniyle 15 Ağustosta başlayacak olan toplu görüşmelerin geçmiş yıllarda olduğu gibi sonu ve başı belli bir tiyatro oyununu anımsattığını, öte yandan da ideolojik sendikacılık ve sendika ağalığı sayesinde memur sendikacılığının her geçen gün prim kaybettiğini söyledi.
 
Bu nedenlerle memurlar Toplu Görüşmelerden umutlu değildir. 9 yıldır Toplu Görüşme masasına oturarak hükümetle zam pazarlığı yapan yetkili sendikaların ismi de, performansları da kimseyi şaşırtmayacaktır. Türk sendikacılığında kadro ve bilgi yerine liderler, akrabaları ve dedikodu yarışıyor. Ekip ruhu yerine çıkar ruhu, uzmanlık yerine genel geçer ideolojik sloganlar, gelecek yerine geçmiş, plan yerine kaos ve kavga var, şeklinde konuşan Gürkan Avcı, Sendikacılık menfaat, alın teri sömürüsü ve 4 – 5 ideolojik kelime üzerinde dönüyor. Başörtüsü, laiklik, Türklük, Kürtlük, Alevilik, Sünnilik, Dindarlık, Atatürkçülük, Kürtçe eğitim gibi etnik, mezhepsel ve ideolojik kavramlara hapsedilmiş bir sendikacılık var. Sendika üyelerinin mesleki, ekonomik, özlük ve demokratik haklarını geliştirmeyi düşünen yok. Yapılan eylemler ise göz boyamaktan öteye geçmiyor, dedi.

 

Avcı, Sendikalarda yaşanan yolsuzluk, usulsüzlük ve ideolojik kadrolaşma haberlerinin buz dağının görünen kısmını oluşturduğunu ve bunun yeni bir durum olmadığını, bu durumun sistemden kaynaklandığını, dünyada küresel sermayeye karşı emek örgütlerinin ve sendikaların birleştiğini oysa Türkiye’de 12 Eylül öncesi ideolojik sendikacılığın devam ettiğini, bu yüzdende sendikaların sayısının hızla arttığını söyledi.

 

Son 1 yılda 20 civarında sendika kurulduğunu, buna karşılık sendikalı memur ve işçi sayısında oransal olarak büyük gerilemeler olduğunu kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı,  son dönemde sendikaların asli görev ve misyonlarından hızla uzaklaştığını, emek, hak gibi kavramları çok kullanan ama gerçek anlamda mücadelesini vermeyen sendikalar yüzünden bu kavramların kirletildiğini söyleyerek, “Türkiye’nin, üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyan, ülkedeki soygun ve vurgunlara dur diyen, gelir dağılımı adaletsizliğine karşı çıkan, her konuda hakçı ve adaletçi paylaşımı savunan, tüm toplumsal katmanların sorunlarına sahip çıkan bir sendikal anlayışa acil olarak ihtiyaç var, dedi.

 

Türkiye’de uzun yıllardır delegeleri ayarlayıp seçimi kazananların bilgi birikimine bakılmadan el yordamıyla başkan olduğunu söyleyen Avcı, “Türkiye’de sendikacılık yerlerde sürünüyor ve toplumsal itibarı hızla azalıyor” diyerek sorunun kaynağını 12 Eylül ürünü sendikacılık yasasına ve hükümetlerin çıkardığı anti demokratik çalışma yasalarına bağladı. İşverenin, işçinin, kamu işvereninin ve memurların sendikaların önemini yeterince değerlendiremediklerini ifade eden Avcı,  Tatlı su sendikacılığı yaratılmaya çalışılıyor. Özel statü tanıma yoluyla, ayrıcalıklı, bürokratik bir grup yaratılıyor. Sendikalar ve sendikacılar demokrasi terbiyesi istiyor. Sendikacılar mal varlığını açıklasın. Sendikaların kaynağı çalışanlardan alınan aidatlardan oluşuyor. Sendikalardaki yolsuzlukları önleyecek güçlü bir denetim mekanizması oluşturulmalı. Başbakanlık Denetleme Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu konuyla ilgilenmeli. Sendikalar hızla Şeffaflaşmalı.

 

Sendikalar birbirini hasım gibi görüp rekabet etmek yerine, ortak sorunların çözümü için ortak mücadele vermeli ve böyle bir geleneği oluşturmalı. Kişisel egolarını tatmin etmek, siyasete girmek, bağlı bulunduğu ideolojik merkeze yardım etmek, şöhretini, maddi imkanlarını artırmak için de sendikacılık yapanlar var. Çalışanların ideolojik, etnik ve mezhepsel alt kültür alışkanlıkları, korkuları ve siyasi iktidarların çalışanlar üzerindeki baskısı çalışanları siyasi sendikalardan ve sözde emek örgütlerinden kurtulmalarına engel olmaktadır. Türkiye'de soğuk savaş dönemi sendikacılığına has çatışmacı ve kavgacı sendikal anlayış derhal terk edilmelidir. Bu arızi duruma sendika üyelerinin son vermesi gerekir, dedi.


Bu haber 1717 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Haber Merkezi
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri