Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel Arama



ANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında



Yorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

DES Deklerasyonu

12.08.2010


DES Deklarasyon ve basın bildirisi



Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı’nın Genel İdare Kurulu (GİK) Kararlarını Açıkladığı Deklarasyon ve Basın Toplantısı Metnidir.

Genel İdare Kurulumuz (GİK) 06-07 Ağustos 2010 tarihlerinde toplanarak, 15 Ağustos 2010 tarihinde hükümet ile sendikalar arasında başlayacak olan Toplu Görüşme sürecinin planlamasının yapılması başta olmak üzere, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan Anayasa Referandumunda sendika olarak alınacak tavrı belirlemek üzere 6 Ağustos’ta başladığı müzakerelerini gece saat 24.00’e kadar sürdürmüştür.

 

GİK toplantısında yapılan müzakereler sonucunda aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılmasına, başta Başbakan, Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı olmak üzere ilgili Bakanlar ve ilgili kamu kuruluşlarına gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Yetkili sendikalar 15 Ağustos’ta sekizinci kez toplu görüşme masasına oturacaktır. Geçmiş yıllarda yapılan Toplu Görüşmelerde memurların yeni haklar almasına karşılık, kazanılmış bir çok hak maalesef korunamamış ve Toplu Görüşme masasında kaybedilmiştir. Altın değerinde fırsatları heba eden, ideolojik angajmanlarından ötürü birbirlerini hasım gibi gören yetkili sendikalar, 2010 yılı toplu görüşmelerinde Hükümet karşısına ortak bir taleple, ortak bir tavırla, ortak bir mücadele pratiği ile çıkmalıdır.

 

Hükümetin toplu görüşmelerde kamu çalışanlarının ertelenmiş, ötelenmiş haklı ve meşru taleplerini yok sayması halinde yetkili sendikaların ortak bir akılla demokratik sınırlar içerisinde eylem ve mitinglere başlamasını ve meydanları mesken tutmasını bekliyoruz.

 

Polemikler, hamasi söylemler ve şov nitelikli çıkışlar yerine memurların sorun ve talepleri tüm kamuoyuna ve vatandaşlara anlatılarak kamuoyu desteği sağlanmalıdır. Biz yetkili sendikalardan kararlı ve ortak bir mücadele bekliyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde yapılacak olan tüm toplantı, eylem ve mücadelelerin tümünü DES olarak destekliyoruz, sonuna kadar destekleyeceğiz.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ (GİK), Türkiye Cumhuriyeti Devletinin olmazsa olmaz unsuru olan eğitim çalışanlarının zor günler geçirdiğini, günlük geçimde acze düştüğünü, ekonomik, mesleki, özlük ve demokratik sorunları nedeniyle moral kırıklığı yaşadığını ve bezdirildiğini teyit ederek Hükümetin eğitimciler ile ilgili politikalarını acilen gözden geçirmesini ve 15 Ağustos’ta başlayacak toplu görüşmelerde aşağıdaki belirtilen taleplerimizi dikkate almasını talep etmektedir.

 

Toplu görüşmelerde esas alınması gereken taleplerimiz şöyledir.

 

Farklı kamu kurumlarında, aynı işi yapan memurlar arasındaki ücret farklılıkları ve ücretleri arasında seyreden adaletsizlikleri ortadan kaldıracak İntibak Kanunu'nun biran önce çıkarılmasını istiyoruz.

 

Hükümetin, memurlar arasında adaleti sağlayacak olan ‘Kamu Personelinin Yeni Maaş Sistemi’ projesini bir an önce hayata geçirmesi ve özellikle düşük maaş alan memurların ücretlerini iyileştirme yolunda somut adımlar atması gerekmektedir.

 

Memurlar arasındaki ücret uçurumunun devam etmemesi için zamların yüzdelik oranlarla değil, net ücret dilimleriyle yapılmasını istiyoruz. Bu nedenle tüm kamu çalışanlarının maaşına seyyanen 500 TL artış yapılmalıdır.

 

En düşük memur maaşı standart alınarak memur taban maaşlarından vergi alınmasına son vermelidir.

 

İlaç ve sağlık giderlerinden temel ihtiyaç ve gıda maddelerinden alınan KDV sıfırlanmalıdır

 

Tüm kamu çalışanlarına biri bir maaş tutarında olmak üzere yılda bir kez ikramiye ödenmelidir.

 

Tüm kamu çalışanlarına her ay 250 TL tutarında kira yardımı yapılmalıdır.

 

Kamu çalışanların bütçelerine önemli ölçüde yük getiren yüzde 20 oranındaki ilaç katkı payı tamamen kaldırılmalıdır.

 

Öğle yemeği verilmeyen kamu kuruluşlarında çalışan kamu çalışanlarına öğle yemeği bedeli olarak 5 TL yemek yardımı yapılmalıdır.

 

Giyecek yardımından yararlanan kamu çalışanlarına verilen giyecek maddelerinin kalitesini yükseltmek için giyecek yardımı ödeneği yüzde 50 oranında artırılmalıdır.

 

Fazla mesai ücretleri saat başına 10 TL’ye yükseltilmelidir.

 

Kamu çalışanlarının emekli maaşlarına ve emekli ikramiyelerine doğrudan etki yapan ek göstergeler yeniden tespit edilmelidir.

 

Yukarıda belirtilen artışların sözleşmeli personelin ücretlerine de aynen yansıtılmalıdır.

 

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, işçi-memur ücretleri hatta aynı yerde çalışan iki memur arasındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi hususunda yasal düzenleme yapılmasını beklemektedir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, her yıl öğretmenlere ödenen eğitim öğretim ödeneğinin bir maaş tutarına yükseltmesini ve ödemelerin Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan hizmetli sınıfında çalışanlar da dahil tüm çalışanlara yansıtılması için Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunmaya karar vermiştir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, Avrupa Birliği, Ulusal Programında orta vadede gerçekleştirilmesi gereken örgütlenme, toplu pazarlık ve grev hakkının öncelikli yasalar arasında ele alınmasını ve hassaten gelişmiş, katılımcı, nitelikli siyaset adına ülkemizin en birikimli ve eğitimli kesimlerinden birisi olan memurlara siyaset hakkının verilmesini beklemektedir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, Hükümetten kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almasını, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi almasını beklemektedir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, terör kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılmış olursa olsun, amacı ve misyonu ne olursa olsun terörü bir insanlık suçu olarak kabul etmektedir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, İsrail ve ABD’nin dünyanın gözü önünde Filistin ve Irak’ta yaptığı katliamlar durdurulmalıdır.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, öğretmen ve derslik açığı başta olmak üzere eğitim çalışanlarının atama, terfi, tayin ve görevde yükselme mevzuatlarının en gelişmiş standartlarla ve demokratik, özgürlükçü bir anlayışla yeniden düzenlenmesini istemektedir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, 12 Eylül Askeri müdahalesinin  eğitim ve öğretim  vasıtasıyla da Türk insanına indirdiği darbe nedeniyle toplumun gençleşmesi, gelişmesi ve kendini gerçekleştirmesine engel olduğunu, askerî darbenin akabinde yapılan Anayasanın demokratik, modern ve gelişmiş Türkiye'yi taşıyamadığını, Türkiye’nin en onurlu ve müreffeh dünya devletleri arasında yer almasına mani olduğunu düşünmektedir. 

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, Tam bir Sivil Anayasa arzulamaktadır, fakat engelli vatandaşlardan, kadın ve çocuklara tanınacak pozitif ayrımcılığa kadar, memurların sendikal haklarının gelişmesinden, antidemokratik YAŞ kararlarının son bulmasına kadar, kişisel bilgilerin korunmasının güvence altına alınıyor olmasından tutun, fişlenmekten kurtulmaya ve Anayasa Mahkemesi'ne ferdî başvuruda bulunabilmeye kadar pek çok somut kazanım elde edilecek olması  münasebetiyle ve 27 Mayıs'ta, 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat’ta haksızlığa uğrayanların, işkence gören, katledilen, kaybolan, kanı yerde kalan insanlarımızın, bütün mazlumların, bütün mağdurların hesabını sormak adına 12 Eylül referandumunda ‘EVET’ demeye karar vermiştir.

 

GENEL İDARE KURULUMUZ, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Tokat, Amasya, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Mersin, Konya, Kayseri, Kastamonu, Kütahya, Aydın, Kırıkkale, Kırklareli illerinde düzenlemiş olduğu “12 Eylülde Niçin EVET” Toplantılarını, 54 temsilcilikte de sürdürmeye, üye ve dostlarını referandumda ‘EVET’ leri çoğaltmaya, bu tavrın demokratik ve tarihi anlamını halka anlatmak için seferber olmaya; benzer kaygılarla hareket edecek tüm örgüt ve güçleri ortak bir çalışma için hızla hareket etmeye çağırmaktadır.


Bu haber 1107 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Haber Merkezi




Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları




DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.com



MaviSYS hazır sistem çözümleri