Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Topçudan anayasa mahkemesi değerlendirmesi

09.07.2010


BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Anayasa Mahkemesinin referandumla ilgili kararını değerlendirdi.BBP GENEL BAŞKANI YALÇIN TOPÇU : YASAMA ORGANINA ve REFERANDUMA BALANS AYARI YAPILDI !

 

Anayasa değişikliklerinin şekil yönünden incelenmesi hukuki, içerik yönünden incelenmesi ise siyasi sonuçlar doğurur. Son yıllardaki uygulama ve genel anlayışıyla Anayasa Mahkemesinin yapa geldiği sözde yetki dayatması zorlama bir bakış açısıyla kanuna uygun olarak değerlendirilebilir fakat kesinlikle hukuki değildir.

         Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu bir düzende yasamanın iş yapamaz hale getirilmesi sistemin tıkanması demektir. Bunu yapan ise Anayasa Mahkemesi olunca mesele artık sistem meselesine dönüşmektedir. Mevcut sistem egemenliği kayıtsız şartsız olarak sözde teslim ettiği milli iradeyi hukuki değil ama kanuni dayatmayla maalesef tasfiye etmektedir.

        Mevcut sistemin kurucusu olan 12 Eylül cuntası ve 12 Eylül anayasası ise değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerden özellikle 4. maddeyle adeta sistemi vesayet altına almaktadır. Yasamanın yaptığı her türlü değişik istenirse Anayasa Mahkemesi tarafından bu esnek ve yoruma açık maddeye dayandırılarak iptal edilebilmektedir. 12 Eylül Anayasasının milletimizi adeta pranga altına aldığı madde budur. 1. ve 3. maddelerle ilgili hükümler net ve her yönüyle kabul edilebilir iken 2. maddede yer alan esnek ve her türlü yoruma açık hükmün 4. maddeyle teklif edilemez yasaklanmaya dâhil edilmesi sistemi çıkmaza sokmaktadır. Söz konusu madde yürürlükte olduğu müddetçe bugünkü tartışmalar ve sistemle ilgili çıkmazlar her zaman sürüp gidecektir.

       Anayasa Mahkemesi bir kez daha siyasi karar vermiştir. AYM Meclis-Halk siyasi mesaj düzeninin bütünlüğünü bozmuştur. Anayasa Mahkemesi’nin kararı siyasi hayatımızı ve dengeleri etkileyecek siyaset mühendislerine imkan sağlayacaktır. Sivil anayasa talebine balans ayarı yapılmıştır. 

      Mevcut durum eski tas eski hamam halini almıştır. Anayasa Mahkemesi, demokrasi ve milli iradeyi değil cuntanın yaptığı 12 Eylül anayasasını koruma düşüncesiyle hareket etmiştir. 

      12 Eylül ile hesaplaşma düşüncesi artık sembolik bir anlam taşımaktadır. Sembolik bile olsa bu millet 12 Eylül cuntası ve onun bu millete dayattığı vesayet anayasasıyla hesaplaşmalıdır. 12 Eylül’de yapılacak referanduma sivil bir anayasa çabası olarak yaklaşılmalı ve milletin 12 Eylül cuntasına sembolik cevabı olarak görülüp ‘evet’ denilmelidir.

      Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla CHP’nin istediği olmuştur. Artık CHP’nin ‘evet’ demesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır. CHP de kamuoyuna bir an önce referanduma ‘evet’   diyeceğini açıklamalıdır.

     CHP, şayet bu milletin hayrına olacak bir iş yapmak istiyorsa gerilimden nemalanma stratejisinden hemen vazgeçmelidir.  Siyasi düalizmden bu milletin lehine hayırlı sonuçlar çıkmamaktadır. Dolayısıyla hormonlu siyasi sonuçlar oluşmasın isteniyorsa CHP bir kez olsun akıllı bir iş yaparak referanduma ‘evet’ demelidir.

     Büyük Birlik Partisi  olarak sivil bir anayasa çabas ve, sembolik anlamıyla bile olsa 12 Eylül cuntasına bir cevap olarak gördüğümüz için referandumda ‘evet’ yönünde oy kullanacağımızı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Bugün gelinen noktada her ne kadar içi boşaltılmış olsa da mevcut referandum paketinde milletimizin değişik kesimlerini ilgilendiren önemli konular olduğu için, daha önceki olumlu yaklaşımımız sürmektedir. 12 Eylül referandumu AKP’nin oylanması değil sivil anayasa talebinin ölçümü olacaktır.

      Büyük Birlik Partisi  Sivil bir anlayışla; asker vesayeti karşıtı duruşla insan merkezli siyaset yapan, siyaseti meslek algısıyla yapmayan, millet menfaatlerini parti menfaatlerinden önde tutan, camia olarak 12 Eylüllerle hesabı olan, hafızasını ve acılarını ve dahi mağduriyetlerini unutmamış bir siyasi harekettir. Ülkücülerin bedel ödemiş kuşağının temsil edildiği ve bu bedelin hesabının sorulması gerektiğini en yüksek sadâda dillendiren yegâne siyasi hareket Büyük Birlik Partisidir…

 

BBP, milletin faydası neredeyse orada olacaktır. Demokrasiden yana olacaktır. Sivilleşmeden yana olacaktır. Demokratik sistem ve milli iradenin egemenliğini dün olduğu gibi bugün ve yarın her zaman önemseyecek ve bu konularda hiçbir siyasi çıkar hesabı yapmayacaktır.

 
YALÇIN TOPÇU

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ GENEL BAŞKANI


Bu haber 1082 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : bbp ilçe başkanlığı
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri