Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

DES Basın Bildirisi

26.06.2010


DES Genel Sekreteri İshak Çelebi; Bakan Çubukçunun Rotasyon Uygulamasını Destekliyoruz.Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 45 bin civarındaki okul ve kurumda 5 yılını dolduran bütün müdürlerin rotasyona tabi tutulmasını, eğitim yönetiminde değişim ve yeniliğe duyulan ihtiyaç adına olumlu bulduklarını söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Sekreteri İshak Çelebi, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yıllanmış, eskimiş, erkek egemen, statükocu eğitim yöneticisi fotoğrafını değiştirme yönünde önemli bir adım atmıştır, dedi.

 

ROTASYON BAKANLIK VE TAŞRA BÜROKRATLARINI DA KAPSAMALI

Okul müdürlerini kapsayan rotasyon uygulamasının bakanlık ve taşra bürokratları başta olmak üzere, şube müdürleri, okul müdür yardımcıları dâhil tüm eğitim çalışanlarını ve başka şaibelere daha neden olmaması adına okul kantin ve yemekhane işletmecilerini de kapsaması gerektiğine dair görüş raporlarını Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya intikal ettirdiklerini söyleyen DES Genel Sekreteri İshak Çelebi, Bakanlığın bu öneriye en azından kısmen olumlu yaklaştığına dair duyumlar aldıklarını söyleyerek, “Rotasyon uygulamasının eğitim sistemimize, eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilerimize kadar tüm eğitim bileşenlerinin faydasına olacağı kanaati ve inancındayız. Rotasyon uygulamasıyla eğitim yöneticileri yeni bir heyecan ve çalışma azmi kazanacaklardır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü gibi birçok kurumda uygulanan rotasyon politikası çağdaş kamu yönetimi ve değişim, dönüşüm, yenilik ve verimlilik adına eğitim sistemimizin yararına olacaktır. Bahse konu olan rotasyon uygulaması kişilerin değil ülkemizin ve eğitim bileşenlerinin menfaatine, kişileri memnun etmeye dönük değil eğitim yönetiminin memnuniyet ve verimliliğine dönük bir politikadır, dedi.

 

BAKAN ÇUBUKÇU’YU TEBRİK EDİYORUZ

Kurumlara, okullara yeni bir bakış açısıyla yön verilebilmesi, yeni hedefler konulabilmesi ve kimi idarecilere asli görevlerinin öğretmenlik olduğunu hatırlatması açısından önemli olan rotasyonların il dışını da göreceli olarak kapsaması gerektiğini, rotasyon uygulamasının eğitim sistemimize taze kan kazandırma adına çok doğru ve yerinde bir uygulama olduğunu ifade eden DES Genel Sekreteri İshak Çelebi, Milli Eğitim Bakanı Sayın Çubukçu’yu genelgeyi hazırlanan bürokratları tebrik ediyor, anılan eksikliklerin ve mağdur olan okul müdürlerinin taleplerinin ivedilikle tamamlanmasını bekliyoruz, dedi.

 

DEMOKRATİK OKUL YÖNETİMİ SİSTEMİNİ ÖNERİYORUZ

Mevcut eğitim yönetici atama sisteminin, yazılı sınavlarda başarılı, kıdem ve sicil notu yüksek, yasa ve yönetmelik ezberi güçlü, siyasi referansları iyi olan kişileri idareci yaptığını söyleyen DES Genel Sekreteri İshak Çelebi, “Yüzlerce, binlerce öğrencinin devam ettiği okullarımızın sevk, yönetim ve idaresinin teslim edildiği müdür ve müdür yardımcılarının kişisel nitelikleri, vizyon ve liderlik özellikleri mevcut sistemde önemli görülmemektedir. Oysa ki yeniliğe açık, kendini geliştiren, vizyon sahibi, eğitim lideri, öğrencilerin ve velilerin hamisi, öğretmenlerin örnek aldığı okul yöneticilerinin iş başına getirilmesi eğitim sistemimizin dirilişi adına elzem haline gelmiştir. Bu nedenle okullarımızı atanan değil seçilen idareciler yönetmelidir. Demokratik eğitim sistemi adına, katılımcı demokrasiyi en başta okullarımızda tesis etmek adına, okullarımızı gelişmiş, çağdaş demokrasinin talimhanesi haline getirmek adına okul idarecilerinin öğretmenler ve öğrenci-veli temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından iki yıllığına seçileceği bir yönetici atama sistemini Milli Eğitim Bakanı Sayın Çubukçu’ya bir kez daha öneriyoruz. Bu sistemle öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve okulda çalışan diğer görevlilerin okulu sahiplenmesi, okulda verilen eğitimin kalitesinden, okulun ihtiyaçlarını gidermeye kadar eğitim sisteminde dile getirilen birçok sorunun kendiliğinden çözülmesi, okul-öğrenci, okul-veli, okul-öğretmen ilişkisinin kombineli bir şekilde güçleneceği, hesap verilebilirliğin, ekip çalışmasının ve okulun performansının gelişiminin sağlıklı bir mekanizmaya kavuşacağı kaçınılmaz olacaktır, dedi.


Bu haber 1518 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri