Beypazarı Festivali
Kemal ÇELEN
ULUSAL KURUL
Ahmet GÖKSAN
ANKARALILIK BİLİNCİ VE SEĞMENLİK
Gülgün GÖKÇE
SİYASETÇİLERE TAVSİYELER-15
İsmail Hakkı KAR
YENİ YILDIZ´da 2´nci HAYAT
H.Hüseyin YURDABAK

 
 | Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |
Özel AramaANA SAYFA
SON DAKİKA
GÜNDEM
GENEL
BÖLGEDEN
SİYASET
EKONOMİ
TURİZM
EĞİTİM
SAĞLIK
BİLİM-KÜLTÜR
BİLİM-TEKNOLOJİ
KÜLTÜR-SANAT
KADIN-AİLE
HAYATIN İÇİNDEN
ŞİİR SAYFASI
ŞİRKETLER
SPOR
BEYPAZARI
AYAŞ
NALLIHAN
GÜDÜL
SİNCAN
KEÇİÖREN
YENİMAHALLE
KIBRISCIK
SEBEN
GÖYNÜK
ARŞİV
Ziyaretçi Defteri
Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  KIRBAŞI BELEDİYESİNE YENİ KEPÇE
  Gazetenin Orijinal Sayıları
  AYAŞTA KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ
  Azmi Karamahmutoğlu ATP lilerle
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek BinasındaYorumlananlar
  Anadolu Öğretmen Lisesi Sağlık Meslek Binasında
  Beypazarı Ziraat Odası Eski Başkanı Cezaevinde
  Beypazarı İlköğretim okulu Türkiye Şampiyonu
  Uruş Belediye Başkanı Vefat etti
  YENİ HABERLERİMİZ DEPREM YARATACAK

Kurtulmuş Abant Platformunda

25.06.2010


Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Abant Platformunun Vesayet ve Demokrasi konulu oturumunda konuştu.Numan KURTULMUŞ Abant Platformu'nun 'Vesayet ve Demokrasi' konulu oturumunda konuştu

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş:

"Millet kendi anayasasını bir-kaç yıl içinde mutlaka yapacak"

 Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, milletin kendi anayasasını bir kaç yıl içinde mutlaka yapacağına dikkat çekti. "Milletimizin çağdaş, özgürlükçü yeni bir anayasa talebi kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bir kaç yıl içinde bu yerine gelecektir" diye konuşan Kurtulmuş, AKP hükümetinin dar kapsamlı yaptığı değişiklikle bu talebin sadece tehir edilmiş olduğunu söyledi. Abant Platformu'nun 'Vesayet ve Demokrasi' konulu oturumuna katılan Kurtulmuş, vesayet ve millet egemenliği üzerine çarpıcı tespit ve önerilerde bulundu. Siyaset, hukuk, güvenlik, yargı ve ekonominin üzerine kurulan vesayet düzeneklerine değinen Kurtulmuş, bu düzeneklerle millet egemenliğine büyük bir darbe vurulduğunu anlattı. 

Abant Platformu'nun dün başlayan 'Vesayet ve Demokrasi' konulu oturumuna katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada başta Anayasa'da olmak üzere hukuk, eğitim, yargı ve ekonominin üzerine kurulan vesayet düzeneklerine dikkat çekti. Vesayet düzeneklerinin halkın egemenliğini ortadan kaldırdığına vurgu yapan Kurtulmuş, 1961 Anayasası ile bürokratik oligarşinin vesayet sistemini kurumsallaştırdığına işaret etti. 1982 Anayasası ile bu vesayet sisteminin daha yapısal hale getirildiğini vurgulayan Kurtulmuş, son olarak da Derviş Restorasyonu olarak tanımladığı dönemde ekonominin de tamamen vesayet altına alındığını ifade etti.

Bu üç adımda millet egemenliğine karşı kurulan vesayet sisteminin aynı zamanda siyasetin alanını da daralttığını dile getiren Kurtulmuş, bu vesayetlerden kurtulunmadığı müddetçe Türkiye'nin gerçek bir demokrasiye kavuşamayacağının altını çizdi. AKP'nin 8 yıldır iktidarda olmasına rağmen demokrasinin önünü açacak adımları atamadığına dikkat çeken Kurtulmuş, vesayet düzeneklerinden dolayı Anayasa Mahkemesi'nin bile kendisini senato gibi gördüğünü kaydetti.

 

1950 yılından buyana kendisini revizyonist sağ olarak tabir eden iktidarların Türkiye'de vesayet sistemini ortadan kaldıracak köklü adımlar atamadığının altını çizen Kurtulmuş, halkın beklentileri ve ülkenin iç dinamikleri yerine uluslararası baskılarla bazı adımların atılmaya çalışıldığını anlattı. Özellikle demokrasinin AB ve uluslar arası kuruluşların baskıları ile geliştirilmeye çalışıldığını ifade eden Kurtulmuş, bu temel yanılgının AKP hükümeti döneminde de devam ettiğini söyledi.

Ekonomi üzerinde kurulan vesayet ile bugün milletin bütçesinin hükümetin değil, IMF komiserlerinin denetim ve gözetiminde hazırlandığını dile getiren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Demokrasinin en önemli unsurlarından birisi de milletin bütçesidir. Son 20 yıldır hazırlanan bütçeleri incelediğimizde görüyoruz ki, bütçelerin üzerinde yapılan değişikliğin oranı sadece yüzde 1.5'dur. Bu ne biçim millet egemenliği? Kemal Derviş Restorasyonu ile milletin bütçesi bile IMF ve uluslar arası kuruluşların denetiminde hazırlanır oldu" tepkisinde bulundu. Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesi Meclis'te görüşülürken bir tek konuşmanın dahi yapılmadığını anımsatan Kurtulmuş, "Bunu yapamayanlar sivil-asker ilişkilerinde nasıl demokrasiyi geliştirecek?" diye sordu.

Ülkedeki vesayet düzenekleri hakkında genel değerlendirmelerde bulunduktan sonra sorunlar karşısında yapılması gerekenler konusunda da önerilerini sıralayan Kurtulmuş, milletin egemenliğinde yeni bir anayasanın yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. "Bu ihtiyaç kendisini iyiden iyiye hissettirmiştir. Bir kaç yıl içinde çağdaş bir Anayasa mutlaka yapılacaktır. Bugün sadece bu tehir edilmiş oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni anayasa ile birlikte siyasi ve hukuki reform sürecinin de başlatılmasının önemine vurgu yapan Kurtulmuş, karar süreçlerinde de saydam ve hesap verilebilirliğin önemine dikkat çekti. Gerçek bir demokrasiye ulaşabilmenin en önemli sacayaklarından birisini de ekonomik politikaların oluşturduğunu belirten Kurtulmuş, yeni anayasa ile birlikte işçinin ve fakir-fukaranın hakkını koruyacak, halkı acımasız neo-liberal politikalardan kurtaracak bir yapının oluşması gerektiğini dile getirdi.


Bu haber 1394 defa okundu.

Yazan :

Kaynak : Kemal ÇELEN
Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar


 

İNSANIN SAHİP OLDUKLARINI KENDİNDEN SANMASI
Nilgün GÜNEY
HACET BAYRAMI DEĞİL Mİ?
Nevzat TÜRKEL
Hemşerimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil
Ahmet YILDIRIM
Doviz Kurları
DUDAKLARINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN !
Doktorlar (sağlık)


Anket
Beypazarı'nın en önemli sorunu nedir?

Yerel yönetim sorunu (29)
Su sorunu (7)
İmar sorunu (4)
Çöp ve çöplük yeri sorunu (8)
Sorunların tartışıldığı platformun oluşmaması (5)
Siyasi etik sorunu (5)
İşin ehli insanların görevden kaçmaları (8)
Hizmet alamaması (4)
İşsizlik sorunu (25)
Şeffaf yönetim olmayışı (6)
Turizmde yatırım eksikliği (5)
Turizm potansiyelinin tam kullanılmaması (3)
Kurumlar arası iletişimsizlik (2)
saat 24.00 de ilçede hayatın durması (13)
Yerel basın'ın sorunlardan uzak durması (8)
Aydın insanların eksikliği (7)
Kültür ve sosyal projelerin hayata geçirilmemesi (5)
Düzenli otoparkın olmaması (4)
Şehir terminalinin olmaması (13)
Belediyenin hizmet üretememesi (26)
Belediyenin borçlu oluşu (35)


www.yeniyildizgazetesi.com
2003-2011 - Bütün haklari saklıdır.

--------------------------------------------------------------------------------

Destek : idare@yeniyildizgazetesi.comMaviSYS hazır sistem çözümleri